V Mléčné dráze byly objeveny klíčové stavební kameny života

Nedaleko středu Mléčné dráhy bylo objeveno velké množství stavebních kamenů, které tvoří základ života na Zemi: jde o molekuly zvané nitrily, které tvoří RNA, jednošroubovici DNA, a na naši planetu se mohly dostat díky „průchodu“, který jim nabídly meteority a komety, píše server ANSA.

Objev je výsledkem mezinárodního výzkumu vedeného španělským Astrobiologickým centrem v Madridu, na němž se podílely i italské univerzity v Bologni a Federico II v Neapoli. Studie publikovaná v časopise Frontiers in Astronomy and Space Sciences představuje krok vpřed v pochopení mechanismů, které umožnily vznik života na Zemi a které mohly umožnit život i ve zbytku vesmíru.

Vědci pod vedením Victora Rivilly pozorovali pomocí dvou dalekohledů ve Španělsku elektromagnetické spektrum vyzařované molekulárním oblakem G+0,693-0,027, který se nachází poblíž středu naší galaxie.

Široká škála sloučenin objevených v mraku představuje klíčové molekulární předchůdce hypotézy „světa RNA“, podle níž byl život na Zemi původně založen pouze na RNA a DNA a bílkoviny se vyvinuly později. Výsledky studie proto tuto teorii podporují a zároveň naznačují, že základní stavební kameny života se na Zemi mohly dostat v kometách a meteoritech v období častých dopadů před 4,1 až 3,8 miliardami let.

Zdroj: Ansa.it