V jádru Země se vine řeka tekutého železa, zjistili vědci

Vědci tvrdí, že v roztaveném vnějším jádru Země učinili ohromující objev: 3000 kilometrů pod našima nohama prý roste jakási řeka tekutého železa. Proud kovu se nachází pod Aljaškou a Sibiří a pod vlivem magnetického pole se pohybuje jako podzemní had směrem na západ, píše server MÄNNENSACHE.

Tento jev byl zaznamenán na základě měření provedených evropskými družicemi. Sondy obíhají kolem planety a mají měřit magnetické pole Země.

„Tento proud tekutého železa se pohybuje rychlostí asi 50 kilometrů za rok,“ říká pro BBC doktor Chris Finlay z Národního vesmírného institutu Dánské technické univerzity (DTU Space).

„Možná to nezní jako mnoho, když vezmeme v úvahu povrch Země, ale k pohybu této věci je zapotřebí obrovské množství energie. To z něj dělá pravděpodobně nejrychlejší pohyb, jaký máme v pevném tělese planety,“ řekl BBC.

Kovový proud má údajně šířku asi 420 kilometrů, pokrývá polovinu planety a jeho magnetická síla je tak velká, že může ovlivnit vnitřní jádro Země.

Vědci doufají, že se jim díky tomuto objevu konečně podaří rozluštit, proč magnetické pole Země v posledních sto letech ztratilo na síle. A zda by to mohlo mít souvislost s možným obrácením Severního a Jižního pólu. K tomuto jevu dochází jednou za několik set tisíc let.

Zdroj: MÄNNERSACHE.de