V Amazonii byla objevena síť starověkých ztracených měst

V Bolívii, v oblasti jihozápadní Amazonie, která byla v předkolumbovské době považována za řídce osídlenou, byla objevena síť starověkých osad vybudovaných mezi lety 500 a 1400 našeho letopočtu.

Pozůstatky, které odhalují udržitelný a k přírodě šetrný proces urbanizace, byly identifikovány pod vegetací a zmapovány ve 3D pomocí systému laserového skenování (LiDAR) na palubě dronů a vrtulníků, píše server ansa. Studii publikovali v časopise Nature vědci z Německého archeologického ústavu a Bonnské univerzity ve spolupráci s Exeterskou univerzitou ve Velké Británii.

Objev těchto dávných ztracených měst (s cestami, kanály, impozantními stavbami pro obřadní účely a kuželovitými pyramidami vysokými více než 20 metrů) zpochybňuje klasický pohled na Amazonii jako na historicky nedotčenou krajinu: ve skutečnosti se jednalo o místo rané urbanizace, kterou po tisíce let prováděli a spravovali původní obyvatelé.

„Dlouho jsme tušili, že v této části bolivijské Amazonie se vyvinuly nejsložitější předkolumbovské společnosti v celé pánvi, ale důkazy jsou ukryty pod lesem a je obtížné se tam osobně dostat,“ říká José Iriarte, archeolog z Exeterské univerzity. Systém LiDAR odhalil zastavěné terasy, rovné hráze, ploty s kontrolními body a vodní nádrže. Pouhý kilometr odtud se nacházejí monumentální stavby propojené 600 kilometry kanálů podél hrází, které spojují místa, nádrže a jezera. Technologie LiDAR v kombinaci s rozsáhlým archeologickým výzkumem ukazuje, že domorodí obyvatelé nejen obhospodařovali zalesněnou krajinu, ale také vytvářeli městskou krajinu, což může významně přispět k perspektivám ochrany Amazonie.

Zdroj: ansa.it