Uživatelé pirátských Windows zaplatí více, než by měli! Lidé si instalují trojského koně

Říká se, že chamtivý prohrává dvakrát. Někteří majitelé pirátských Windows si na tento aforismus jistě vzpomenou.

Neskrývejme, že většina lidí, kteří používají pirátský software, to dělá z čistě pragmatických důvodů a doufá, že ušetří peníze. Tentokrát se však nešťastníci nejenže nevyhnuli výdajům, ale naopak se vystavili ještě větším nákladům, než kdyby si šli do obchodu standardně zakoupit požadované licence¨.

KMSPico, jeden z nejoblíbenějších nástrojů pro aktivaci pirátského softwaru společnosti Microsoft, byl (a stále je) neomezeně používán k distribuci malwaru Cryptbot, uvádí bezpečnostní výzkumník Tony Lambert ze společnosti Red Canary. Obrazně řečeno, stažením aktivátoru si nespočet lidí nechtěně stáhlo velmi nebezpečného trojského koně, infomuje portál news.tvs-24.com.

Cryptbot dokáže z nejoblíbenějších prohlížečů, jako je Chrome, Opera nebo Vivaldi, získat všechna citlivá data včetně hesel a přihlašovacích údajů. Tímto způsobem může získat přístup k cizím transakčním službám v bance a také efektivně vybílit peněženky s kryptoměnami.

Počet obětí je těžké odhadnout, ale Lambert uvádí, že v jednu chvíli oba nejpopulárnější odkazy na KMSPico na Googlu vedly na tento malware. Jak dodává, na seznamu obětí jsou jistě i firmy, protože výzkumník si je údajně vědom toho, že IT oddělení mohou použít aktivátor místo legitimní cesty, jen aby ušetřili čas.

Stojí za zmínku, že to není poprvé v poslední době, kdy se pirátský software stal nositelem útoku. V červnu 2021 společnost Avast popsala kampaň nazvanou Crackonosh, v jejímž rámci zločinci distribuovali kopie populárního softwaru vybavené nechtěným doplňkem pro těžbu kryptoměn. Bylo zjištěno, že v té době vydělali více než 2 miliony dolarů (přes 45 000 000 korun).

Zdroj: news.tvs-24.com