Úžasný nález v Amazonii: starověké civilizace žily v osadách s obrovskými hliněnými pyramidami

V jihozápadní části amazonské džungle odkryl tým vědců důkazy o starověkých ruinách jedenácti dříve neznámých osad s obrovskými pyramidami, kanály a nekonečnými cestami. „Ztracené“ civilizace žijící asi před 1500 lety vytvořily i tisíce kilometrů cest.

Podle webu InterestingEngineering vědci oznámili, že dříve neznámé osady byly vytvořeny předhispánskou civilizací. Výzkum odhalil, že starověcí Amazoňané žili v hustě obydlených osadách s 22 metrů vysokými hliněnými pyramidami obklopenými kilometry vyvýšených cest. Bylo to asi před 1500 lety.

Celkem výzkumníci odkryli dvě nová velká sídliště pojmenovaná Cotoca a Landvar a 24 menších lokalit, z nichž 15 bylo dříve neznámých. Podle jejich výzkumu se vesnice datují do doby před 500 až 1500 lety, kdy byla tato část bolivijské Amazonie domovem civilizace Casarabe. A složitost dříve neznámých osad je podle výzkumného týmu Heiko Prümerse, archeologa z Německého archeologického institutu, zjevně „ohromující“.

Je to důležitý důkaz, že Amazonie byla domovem vyspělých společností dlouho před příchodem Evropanů. Amazonie byla dlouho považována za divočinu, dokud nepřišli Evropané. Vědci si to mysleli proto, že deštný prales je příliš divoký a hustý na to, aby hostil rozsáhlá lidská sídla. Tato představa se však od základu změnila v důsledku nedávného objevu, který dokazuje, že deštný prales byl kdysi domovem mnohých komunit.

Jak archeologové našli osídlení starověkých civilizací? Pomocí přístroje zvaného LIDAR, který používali už od roku 2010. Tato technologie dálkového průzkumu využívá lasery k vytvoření 3D snímků pod povrchem země. Podle Prümerse by trvalo asi 400 let, kdyby oblasti byly prozkoumány běžnými prostředky.

Snímky z LIDARU odhalily zděné ohrady s velkými terasami, které se tyčily šest metrů nad zemí, a na jednom konci teras stály kuželovité pyramidy postavené z hlíny. Vědci se domnívají, že lidé s největší pravděpodobností sídlili v oblastech teras a cestovali po hrázích, které lokality spojovaly.

Tato studie je úvodem do nového pohledu na Amazonii, zpochybňuje dosavadní chápání amazonské prehistorie a zásadně obohacuje naše znalosti o starověkých civilizacích.

Zdroj: interestingengineering.com