USA vyvíjejí laserové zbraně. Společnost Lockheed Martin říká, že jde o důležitý krok, který změní průběh válek

Společnost Lockheed Martin se pochlubila dalším pokrokem při vývoji laserové zbraně, která bude nakonec určena pro americkou armádu. Systém DEIMOS s laserem o výkonu 50 kW bude důležitou součástí mobilního systému protivzdušné obrany krátkého dosahu, jak píše server Army Technology.

USA jsou jednou ze zemí, které aktivně pracují na vývoji laserových zbraní, jež budou v budoucnu důležitou součástí moderního bojiště. Souvisí to mimo jiné s rostoucím počtem bojových dronů. Válka na Ukrajině ukázala, že jsou stále nebezpečnější zbraní a ochrana proti nim vyžaduje použití vyspělých a spolehlivých systémů protivzdušné obrany. Taková řešení však vyžadují vhodné střely, které nejsou vždy snadno dostupné a jejich počet je omezený.

USA vyvíjejí laserové zbraně

Odpověď na problémy standardní protivzdušné obrany lze nalézt v laserových zbraních. Jeho použití umožňuje rychlé reakce a snížení počtu použitých střel. Zvláště když americký systém, který vyvíjí společnost Lockheed Martin, používá „nekonečný“ laserový paprsek. Kromě toho je díky své specifičnosti možné jej nasadit na odlehlých místech a ve sporných oblastech.

V nedávné tiskové zprávě se společnost Lockheed Martin pochlubila ukázkou fungování laseru, který je součástí systému DEIMOS (Directed Energy Interceptor for Maneuver Short-Range Air Defence System). Testy, které proběhly v laboratoři, ověřily kvalitu laserového paprsku a soulad optických parametrů laseru s konstrukčními parametry systému.

„Laserový zbraňový systém třídy 50 kW je další klíčovou součástí, která pomůže americké armádě zajistit vrstvenou schopnost protivzdušné obrany,“ uvedl Rick Cordaro, viceprezident společnosti Lockheed Martin Advanced Product Solutions.

„Systém DEIMOS byl upraven na základě našich předchozích úspěchů v oblasti laserových zbraní tak, aby cenově vyhovoval širší strategii modernizace protivzdušné a protiraketové obrany armády a zlepšil úspěšnost misí díky bezpečnostním řešením 21. století. Změní to průběh válek,“ dodal.

Jedná se o důležitý krok v rámci mise DE M-SHORAD (Directed Energy Maneuver Short-Range Air Defence), jejímž cílem je poskytnout americké armádě mobilní laserový systém schopný čelit bezpilotním leteckým systémům, rotorovým letounům, raketám, dělostřelectvu a minometům. DE M-SHORAD má být jednou ze součástí mobilních systémů protivzdušné obrany krátkého dosahu. Bude obsahovat systém DEMOIS a 50kW laser, který lze integrovat do kolového obrněného transportéru ICV M1126 Stryker A1.

Zdroj: redakce, army-technology.com, news.lockheedmartin.com