USA testují létající letadlové lodě. Budou se používat k vypouštění bezpilotních letounů

Americká agentura DARPA nedávno provedla test letounu C-130A, který ve vzduchu zachytil experimentální dron X-61 Gremlins. Představa je taková, že v budoucnu budou moci drony startovat z paluby „létajících letadlových lodí“, píše portál airforcemag.com.

Za konstrukci vojenských dronů Gremlins je zodpovědná americká technologická společnost Dynetics z Alabamy v USA. Na vývoj těchto strojů dohlíží agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) amerického ministerstva obrany.

USA se domnívají, že roje dronů by jim v budoucnu mohly zajistit vzdušnou převahu. Řešení společnosti Dynetics splňuje tato očekávání, protože Gremliny jsou navrženy tak, aby je za letu zachytily upravené transportní letouny americké armády.

USA testují „létající letadlové lodě“. Budou z nich vypouštět drony
Americká agentura DARPA nedávno provedla test letounu C-130A, který ve vzduchu zachytil experimentální dron X-61 Gremlins. Představa je taková, že v budoucnu budou moci z palub létajících letadlových lodí startovat vozidla bez posádky.

Zajímavá ukázka
Letoun X-61A je poháněn turbovrtulovým motorem Williams F107. Může nést různé užitečné zatížení včetně elektrooptických senzorů, termovizních kamer, zařízení pro elektronický boj a konvenčních zbraní. Vozidlo je částečně autonomní a umožňuje operátorovi v letadle nebo na zemi ovládat až osm dronů současně.

Dosud bylo vytvořeno několik experimentálních kopií Gremlinů. Na záběrech zveřejněných agenturou DARPA můžeme vidět, jak letoun C-130A zachytil letoun X-61A a poté jej umístil na svou palubu. Významné je, že X-61A lze vypustit ze vzduchu. Pokud budou další testy úspěšné, začnou speciálně upravené dopravní letouny fungovat jako „létající letadlové lodě“.

Zdroj: airforcemag.com