Uniklé interní dokumenty Facebooku! Popisují strašlivé příčiny jeho používání

Letošní rok přinesl zvýšené povědomí o nebezpečí působení sociálních médií na duševní zdraví dospívajících, píše se na everydayhealth.com. Svědectví informátora Facebooku a uniklé interní dokumenty popisují zvýšenou ztrátu sebevědomí, poruchy příjmu potravy a sebevražedných myšlenek u některých lidí, kteří aplikace sociálních médií používají.

Výzkumníci zjistili, že platformy sociálních médií, včetně Facebooku, Instagramu, Snapchatu a TikToku, jsou spojeny se zvýšenou pravděpodobností výskytu depresivních příznaků u lidí, kteří původně depresemi netrpěli.

Pandemie změnila způsob práce, stravování, nakupování a používání sociálních médií. Podle společnosti Statista, která se zabývá průzkumem trhu, strávil průměrný Američan v roce 2020 na sociálních médiích 65 minut denně, což je téměř o 20 % více než v roce 2019. Od srpna 2020 do února 2021 se procento dospělých s nedávnými příznaky úzkostné nebo depresivní poruchy zvýšilo z 36,4 na 41,5 procenta, uvádí zpráva Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Vztah mezi sociálními médii a duševním zdravím je předmětem mnoha diskusí, říká doktor Roy Perlis, profesor psychiatrie na Harvardově univerzitě a lékařský ředitel bipolární kliniky a výzkumného programu v Massachusettské všeobecné nemocnici v Bostonu. Roy Perlis je hlavním autorem studie, zveřejněné 23. listopadu v časopise JAMA Network Open.

„Na jedné straně jsou sociální média pro lidi způsobem, jak zůstat ve spojení s větší komunitou a získávat informace o věcech, které je zajímají. Na druhou stranu existují důkazy, že sociální média mohou mít na děti a dospívající negativní vliv,“ říká Perlis. Jeho tým si stanovil dvě související otázky: Jsou sociální média spojena s depresí a souvisejícími příznaky u dospělých? Vede užívání sociálních médií k depresi, nebo lidé s depresí častěji používají sociální média?

Výzkumníci rozesílali přibližně každých šest týdnů od května 2020 do května 2021 dospělým ve všech 50 státech průzkumy, které se ptaly na různé postoje a chování, včetně používání sociálních médií. Celkem se průzkumu zúčastnilo 5395 osob v průměrném věku 55 let; 65,7 % žen, 76,3 % bělochů, 10,6 % černochů, 6,1 % Asiatů, 4,7 % Hispánců a 2,3 % amerických indiánů nebo původních obyvatel Aljašky, tichomořských ostrovů nebo původních Havajců.

Výzkumníci zjistili, že dospělí, kteří používali určité platformy sociálních médií, častěji uváděli příznaky deprese. Zkoumáním odpovědí účastníků na další otázky průzkumu dospěli vědci k závěru, že mnohem menší riziko způsobuje například menší sociální podpora nebo interakce s menším počtem lidí, říká Perlis. „Máme oprávněné podezření, že sociální média vytlačují jiné aktivity, které jsou zdravější – například cvičení. Lidé se namísto těchto aktivit noří do příběhů, které negativně ovlivňují jejich náladu.“

Dalším cílem výzkumu bude, zda častější používání sociálních médií přímo způsobuje depresi, nebo zda je pouze markerem rizika deprese, říká Perlis. „Až na základě ucelených výsledků budeme moci vyvinout intervence zaměřené na prevenci deprese u lidí, kteří více používají sociální média“.

Zdroj: everydayhealth.com