Umělé slunce dosáhlo nového rekordu ve výrobě energie

Evropští vědci dosáhli významného úspěchu na cestě k výrobě energie pomocí fúzního plazmatu. V největším fúzním zařízení na světě JET v Culhamu nedaleko Oxfordu ve Velké Británii vytvořili stabilní plazma s výkonem 59 megajoulů energie, napsal server Numerama.

Jaderná fúze není nic jiného než proces, který probíhá v srdci hvězd (fúze izotopů vodíku, při níž vzniká helium a pulz energie). Proto se tomuto procesu přezdívá umělé slunce. V posledních letech se hromadí rekordy, o čemž svědčí reaktor, který se v roce 2021 přiblížil k dosažení kritické hranice vznícení. Tým, jehož členy jsou i vědci z Institutu Maxe Plancka pro fyziku plazmatu (IPP), použil palivo budoucích fúzních elektráren. Jednalo se o první pokusy tohoto druhu na světě po více než 20 letech.

Jak oznámil Institut Maxe Plancka 9. února 2022, v rámci britského projektu JET byl vytvořen nový rekord. Již v roce 1997 se tato elektrárna vyznamenala tím, že během pěti sekund vyrobila 22 megajoulů energie, tj. 4,4 megawattu. Nyní však rekord této elektrárny činí 59 megajoulů energie během pětisekundové fáze, tedy něco přes 11 megawattů.

Cílová hodnota 500 megawattů

Tento výkon je nic ve srovnání s výkonem, který by mohl být potenciálně vyroben v rámci budoucího projektu ITER, který se v současné době staví v Cadarache na jihu Francie. Kolem roku 2035 by měl být tento reaktor schopen uvolňovat desetkrát více energie, než bylo původně přivedeno..

Cílem je uvolnit více energie, než kolik bylo vloženo do paliva. Ambicí reaktoru ITER je, aby z pouhých 50 megawattů vložené energie vyrobil 500 megawattů energie. Aby se toho dosáhlo, musí být reakce dlouhodobě stabilizovány – bez toho nelze energii obnovit a využít. K dosažení tohoto cíle bude projekt ITER využívat fúzi tritia a deuteria.

Zde přichází na řadu JET. Toto zařízení mobilizuje deuterium a tritium, což představuje velmi užitečnou zkušební základnu do doby, než bude ITER připraven k použití. Umožňuje nám lépe pochopit, jak probíhají jaderné reakce těchto dvou izotopů.

Překonání rekordu pomocí fúze těchto dvou izotopů je proto dobrým znamením pro budoucnost projektu ITER. „V posledních experimentech jsme chtěli dokázat, že můžeme vytvořit mnohem více energie, a to i za podmínek podobných těm, které panují v reaktoru ITER,“ uvedl doktor Kappatou, který se podílí na reaktoru JET.

Zdroj: numerama.com