Umělé dřevo zachycuje oxid uhličitý a je pevnější než to opravdové

Vědci z univerzity Rice vyvinuli umělé dřevo, které dokáže zachycovat oxid uhličitý pomocí škálovatelného procesu, který je nejen energeticky účinný, ale díky němuž je materiál ještě pevnější než ten skutečný, jak uvádí server Science Daily.

Tohoto úspěchu bylo dosaženo nalezením způsobu, jak začlenit molekuly krystalického porézního materiálu zachycujícího oxid uhličitý přímo do dřeva. Při tomto procesu se odstraňuje síť celulózových vláken, která dodávají dřevu pevnost, a to procesem známým jako delignifikace.

Toto delignifikované dřevo se poté namočí do roztoku obsahujícího mikročástice kovově-organického rámce (MOF) známého jako Calgaryho rámec 20 (CALF-20). Jedná se o sorpční materiály s vysokou plochou povrchu, které se využívají pro svou schopnost adsorbovat molekuly oxidu uhličitého do svých pórů.

„Výroba konstrukčních materiálů, jako jsou kovy nebo cement, představuje významný zdroj průmyslových emisí uhlíku. Náš proces je jednodušší a ekologičtější z hlediska použitých látek i vedlejších produktů zpracování. Dalším krokem by mělo být stanovení procesů sekvestrace a také podrobná ekonomická analýza, abychom pochopili škálovatelnost a komerční životaschopnost tohoto materiálu,“ uvedl Muhammad Rahman, materiálový vědec z univerzity Rice.

Zdroj: sciencedaily.com, redakce