Umělá inteligence podpoří politiky ve Švýcarsku a Číně

Může se to zdát zvláštní, ale švýcarská a čínská vláda chtějí využít technologie umělé inteligence k efektivnějšímu vedení diplomacie na mezinárodní scéně. Odborníci se domnívají, že algoritmy by mohly pomoci rychleji dosáhnout konsenzu při jednáních na nejvyšší úrovni. Informuje na svých webových stránkách portál theguardian.com.

Stále více důvěřujeme technologiím umělé inteligence. Vidíme v nich velký potenciál pro rychlejší a efektivnější rozvoj mnoha oblastí našeho každodenního života. Bohužel, ačkoli může být užitečná, může nás i zničit, pokud ji nebudeme ovládat.

Švýcaři a Číňané takové obavy nemají. Vlády obou zemí již nějakou dobu testují umělou inteligenci ve světě mezinárodních vztahů. Stala by se jakousi digitální obdobou ministra zahraničí a pomohla by jemu a jeho týmu přijímat efektivnější rozhodnutí, bez strachu, emocí a morálních obav.

Zní to báječně, ale bude to fungovat v reálném světě? Michael Abmühl, bývalý švýcarský státní tajemník pro zahraniční věci přiznal, že tento typ technologie již několikrát použil při jednáních s Evropskou unií a íránskými orgány. Ujišťuje, že splnily naděje, které do nich byly vkládány, dokonce pomohly dosáhnout dohody.

Vzhledem k tomu, že pokročilé neuronové sítě v kombinaci se superpočítači dokáží mnohem efektivněji zpracovávat a analyzovat velké množství dat, je možné s jejich pomocí vytvořit objektivnější a pro vlády mnohem účinnější a přínosnější mezinárodní strategii.

Abmühl vidí v těchto technologiích velký potenciál. Samozřejmě nevěří, že nahradí politiky, ale podpoří je, což je dobré pro všechny. Po slovech následují také činy. Za účasti Švýcarské technické univerzity v Curychu a Ženevské univerzity vzniká vědecká laboratoř diplomacie, projekt na vytvoření pokročilé umělé inteligence na podporu politiků.

Zdroj: theguardian.com