Ukrajinsko-turecká modernizace transportéru MT-LB. Nyní sestřeluje ruské tanky

Ukrajinci jsou známí mnoha modernizacemi staršího, zdánlivě nepotřebného vybavení pro nové úkoly. Tentokrát s pomocí Turecka přeměnili transportér Tary MT-LB na stíhač tanků s protitankovými řízenými střelami Stugna-P/Skiff.

Z dalších zajímavých modernizací stojí za zmínku například vozidla BRDM-2 vybavená novými ppk nebo modernizované BMP-1TS. Kromě toho si můžeme všimnout množství polních improvizací zahrnujících například vytvoření trakaře s 30mm automatickým kanónem nebo montáž neřízených raketometů S-8 na vše, co jezdí.

MT-LB jako stíhač tanků

V tomto případě Ukrajinci namontovali tureckou bezpilotní věž SERDAR od firmy Aselsan na starý podvozek vybavený kulometem NSVT (ráže 12,7×108 mm), PKT (ráže 7,62x54R mm) a dvojicí střel Skiff ppk, exportní variantou slavné rakety Stugna-P. Jediným rozdílem Skiffu oproti Stugna-P ppk je použití naváděcího systému pocházejícího částečně z Běloruska a rozhraní v arabštině.

Práce na výzbrojním modulu byly zahájeny již v roce 2017 a spoluautorem je kyjevská konstrukční kancelář „Lucz“. Moduly výzbroje SERDAR se nacházely mimo jiné na vozidlech Ejder Yalcin MRAP dodaných Kataru v letech 2019-2020.

Stugna-P/Skiff Ppk již nejednou prokázal svou účinnost při ničení ruských tanků. Systém využívá navádění laserovým paprskem, ale střelec má k dispozici také optický kanál s termovizí. Nevýhodou je nutnost sledovat cíl až do zásahu střelou, takže se nejedná o systém typu jako je Javelin nebo Spike.

Je však třeba poznamenat, že jde o mnohem levnější řešení, které umožňuje masovou výrobu, a laserové navádění je nezranitelné proti sebeobranným systémům založeným na rušivých naváděcích systémech.

Standardní 30kg střely ráže 130 mm jsou schopny zasáhnout cíle na vzdálenost až 5 km a za reaktivním pancířem mohou propálit až 800 mm pancéřové oceli. Za zmínku však stojí, že Ukrajinci používají i rakety ještě větší ráže 152 mm, ale ty jsou poměrně vzácné.

Zdroj: en-defence-ua.com