Úbytek červených krvinek ve vesmíru je drastický. Zvládnou vesmírní turisté dlouhodobý úbytek?

Vesmír není pro člověka standardním prostředím. S vakuem, chladem i s některými druhy záření už si umíme poradit. Astronauti také mohou kvůli nedostatku gravitace ztratit hustotu kostí. Zdravotními aspekty vesmírných misí se NASA dlouhodobě zabývá a nachází řešení. Nový výzkum ukázal na významný problém v souvislosti s hemolýzou, což je rozpad červených krvinek, píše se na webu arstechnica.com

Pobyt ve vesmíru způsobuje, že lidské tělo provádí hemolýzu ve větší míře než na Zemi. Jevem, zvaným vesmírná anémie, se zabývá tým v kanadském rehabilitačním centru v Ottawě pod vedením doktora Guye Trudela, specialisty na fyzikální medicínu a rehabilitaci. „Výsledky ukázaly, že ve vesmíru tělo astronautů každou sekundu zničí přibližně 3 miliony červených krvinek, což je o 54 procent více než na Zemi,“ řekl.

Ve vesmíru lidské tělo ztrácí tekutiny, takže i když v těle astronauta zůstane méně červených krvinek, jejich koncentrace zůstává na přijatelné úrovni. Když se však člověk vrátí na Zemi, jeho tělo znovu získá tekutiny, aby se vyrovnalo se zvýšenou gravitací a nedostatek červených krvinek se začne projevovat.

Jedna z posledních studií se věnovala kosmonautům, kteří ve vesmíru strávili dlouhý čas. Po čtyřech měsících na Zemi počet červených krvinek stále nedosahoval standardu. Trudelův tým provedl krevní test o rok později a zjistil, že destrukce červených krvinek byla u astronautů stále o 30 procent vyšší, než je normál. Potvrdila se zákonitost, že čím déle astronauti zůstanou ve vesmíru, tím déle je bude vesmírná anémie trápit i na pevné zemi.

Odborníci z ottawského centra dávají najevo obavy v souvislosti s vesmírným turismem. Nejsou si jisti, zda dlouhé mise budou bezpečné pro amatérské kosmonauty se srdečními problémy, anginou pectoris, abnormální hladinou hemoglobinu nebo sklonem ke vzniku krevních sraženin. Nikdo zatím není schopen zodpovědně říci, jak se například bude chovat i zdravé lidské tělo během dlouhého letu na Mars. Vědci mají totiž k dispozici údaje z maximálně šestiměsíčních vesmírných pobytů.

Zdroj: arstechnika.com