Tuleni pomáhají výzkumníkům na Antarktidě. Dostanou se i tam, kam se lodě bojí vplout

Vědci mají potíže zkoumat antarktické oblasti, kde se led dotýká pevniny. Senzory a čidla proto místo lodí dnes „nosí“ tuleni, napsal web EurekAlert.

Oblasti blízko pevniny s velkým množstvím živin jsou v oceánech biologicky nejproduktivnější a pro výzkumy vědců nejzajímavější. Na otevřených nezamrzlých lokalitách, které jsou obklopené mořským ledem, žije mnoho predátorů. Hlavně tuleňů a tučňáků císařských.

Tyto zóny jsou ale často kvůli ledu pro vědce nedostupné. Zkoumat je bývá velmi obtížné, protože dostat se lodí do těchto oblastí je často nemožné.

„Nově proto používáme různé sondy a čidla, které jsou dočasně připoutané k migrujícím tuleňům. Sledujeme fyzikální procesy a změny v antarktických oblastech, ke kterým dochází i kvůli klimatickým změnám na Zemi,“ řekl Nobuo Kokubun, odborný asistent japonského Národního institutu polárního výzkumu, který se výzkumy v arktických oblastech zabývá.

Antarktida je velice různorodé prostředí a vědci doufají, že díky senzorům na tělech tuleňů získají důležitá data k pochopení složitých oceánografických a ekologických podmínek života v arktickém prostředí. Věří, že výsledky výzkumu využijí i k předpovědi, jak antarktický pobřežní mořský ekosystém reaguje na probíhající rychlé změny klimatu.

Zdroj: EurekAlert