Tresty smrti a způsoby jejich provedení. Má trest smrti ve 21. století místo a které země popravují nejvíce?

Podle zpráv Amnesty International v roce 2020 již více než dvě třetiny světa zrušily trest smrti v zákoně nebo v praxi. Podle serveru Worldpopulationreview 108 zemí trest smrti zcela zrušilo za všechny trestné činy, 28 zemí trest smrti fakticky zrušilo tím, že za posledních 10 let nikoho nepopravilo, a 55 zemí stále zachovává trest smrti za běžné trestné činy.

Trest smrti byl nejvyšším trestem po tisíciletí, užívaným po celém světě. Byl často podložen dobovými kodexy práva (např. Starý zákon, římské právo apod.). Myšlenka úplně zrušit trest smrti se začala prosazovat až koncem 18. století. Přispěli k tomu filozof Voltaire, právní reformátor Jeremy Bentham a zejména právník Cesare Beccaria, který v roce 1764 publikoval na svou dobu převratné dílo Dei Delitti e Delle Pene (O zločinech a trestech).

Prvním státem, který zrušil trest smrti, se stalo Toskánsko v roce 1786 za panování pozdějšího habsburského císaře Leopolda II. V habsburské monarchii byl trest smrti krátkodobě de facto zrušen za panování Josefa II. Další ohlasy se objevily až o 50 let později na americkém kontinentu, roku 1846 zrušil trest smrti americký stát Michigan, roku 1853 Venezuela a v Evropě roku 1867 Portugalsko. V naší zemi byl trest smrti zrušen s účinností od 1. července 1990. Rozsudky smrti vynesené před tímto datem byly změněny na doživotí.

Podle oficiálních informací bylo v roce 2020 popraveno nejméně 483 lidí, což je nejnižší počet, který Amnesty International zaznamenala za posledních deset let. Počet poprav v roce 2020 klesl o 26 % oproti roku 2019, kdy jich bylo zaznamenáno 657 a o 70 % méně oproti maximu 1 634 poprav, které mezinárodní organizace pro lidská práva zaznamenala v roce 2015. Je ovšem nutno zdůraznit, že tato čísla vyjadřují pouze oficiálně mapované popravy.

Čtyři země – Írán (minimálně 246), Egypt (minimálně 107), Irák (minimálně 45) a Saúdská Arábie (27) – se podílely na 88 procentech všech známých poprav v roce 2020. Zaznamenané celosvětové součty nezahrnují tisíce poprav, které byly podle Amnesty International vykonány v Číně, kde jsou údaje o trestu smrti klasifikovány jako státní tajemství.

V Číně, která je největším „popravčím“, usmrtí každý rok více lidí než všechny státy světa dohromady. Popravuje se zde mimo jiné i za „narušování sociální stability“, za pašování drog nebo za hospodářské trestné činy. V Íránu jsou lidé trestání smrtí za projevování odlišné sexuální orientace či politického smýšlení, v Súdánu mimo jiné za odpadlictví od víry, či za „nezákonný“ pohlavní styk. Ve Vietnamu hrozí trest smrti za politickou aktivitu či za hospodářskou kriminalitu. Severní Korea popravuje, mimo jiné, i za „šíření škodlivých informací“, špionáž nebo distribuci náboženských materiálů jakým je třeba Bible. V USA se popravuje například za pašování drog či velezradu.

Amnesty International zaznamenala, že mezi 483 osobami, které byly oficiálně popraveny v roce 2020, bylo 16 žen. Cornellovo centrum pro trest smrti ve světě ale odhaduje, že na celém světě bylo k trestu smrti odsouzeno nejméně 800 žen. V roce 2020 bylo použito pět různých metod poprav. Nejčastějšími metodami byly oběšení a zastřelení, které byly použity v 15 různých zemích. Smrtící injekce je nejrozšířenějším způsobem popravy ve Spojených státech. V Saúdské Arábii je převládajícím způsobem popravy stětí mečem.

Tendence k rušení trestu smrti v legislativách jednotlivých zemí jsou příslibem, že se svět přece jen ubírá směrem kupředu a nechce se vrátit do středověku. Kéž by tomu tak bylo i v jiných oblastech. V tuto chvíli například v oblasti válčení a vzájemného se zabíjení ve válečných konfliktech.

Zdroj: Worldpopulationreview.com; amnestyinternational.com