Totální ztráta soukromí! Nové smartphony s Androidem budou špehovat NON-STOP!

Chytré telefony s novým čipem Qualcomm budou mít velmi kontroverzní funkci – přední fotoaparát bude vždy zapnutý, i když se nebude používat. Podle vývojářů systém pomůže chránit majitele, odborníci se však obávají ohroženého soukromí, píše web Gazeta.

Nový čip by se měl objevit v nejlepších zařízeních se systémem Android na začátku roku 2022. Společnost Qualcomm věří, že tato funkce zlepší interakci s chytrým telefonem a umožní vám ho odemknout pouhým pohledem směrem k displeji, aniž byste museli pohnout rukama

„Přední kamera smartphonu bude vždy hledat váš obličej, i když se ho nedotýkáte nebo ho nezvedáte,“ řekl nejvyšší manažer Qualcommu.

Odborníci oslovení serverem Gazeta.Ru se však domnívají, že tato technologie může být snadno zneužita a narušit soukromí uživatelů. Pokud kamera neustále zaznamenává dění kolem sebe, i když se nepoužívá k pořizování selfie nebo videohovorům, vytváří to rizika, která převažují nad potenciálními výhodami této funkce.

„Nevíme, jak v tomto případě vývojáři implementují funkci neustále zapnuté kamery. Například, zda bude existovat indikátor nahrávání – mnoho chytrých telefonů ho mimochodem nemá,“ sdělil odborník Nikita Durov, technický ředitel americko-izraelského nadnárodního poskytovatele softwaru Check Point Software.

Podle něj se tak může stát, že uživatel chytrého telefonu s takovou funkcí nebude vědět, zda fotoaparát funguje, nebo na něj jednoduše zapomene.

Durov dodal, že útočníci již mají k dispozici mnoho různých nástrojů pro přístup k zařízení a jeho ovládání. Specialista upřesnil, že prostřednictvím kamery je možné určit polohu účastníka, nahrávat zvuk a video – například pro budoucí vydírání.

Nikolaj Fokin, ředitel Centra informační bezpečnosti společnosti LANIT Integration (součást skupiny LANIT), řekl serveru Gazeta.Ru, že tento vývoj otevírá nové možnosti pro hackery a podvodníky.

„Společnost tvrdí, že data neopustí smartphone, a je pravděpodobné, že vývojář data záměrně ‚nevypustí‘ – ale to jen do doby, než je smartphone ohrožen phishingovým útokem nebo zneužitím nějaké zranitelnosti,“ vysvětlil.

Podle odborníka mají moderní chytré telefony již dostatek možností ke špehování svých majitelů, čehož útočníci aktivně využívají. „Zda minimální zjednodušení odemykání stojí za vzniklá rizika, si musí každý rozhodnout sám,“ uvedl Fokin.

Podle jiných odborníků je tato funkce nepřijatelná a doporučují lidem, aby ji odmítli.

Základní myšlenkou společnosti Qualcomm je možnost rychlého odemknutí telefonu pokaždé, když se na něj uživatel podívá, a to i v případě, že leží na stole nebo ve stojanu. V takovém případě není třeba zvedat telefon, mačkat displej ani vyslovovat hlasové příkazy.

Teoreticky by to mohlo být užitečné například v případě, že má uživatel špinavé nebo zaneprázdněné ruce. Společnost Qualcomm ve své prezentaci uvedla příklad, kdy lze při vaření jídla zkontrolovat další kroky v receptu na displeji chytrého telefonu.

Vývojář také ujistil, že funkce má i opačný účinek: automaticky uzamkne telefon, když už nevidí obličej majitele nebo zjistí, že se mu někdo dívá přes rameno. Chytrý telefon s novým čipem bude také schopen zablokovat zobrazení osobních informací nebo oznámení, pokud se na displej dívá nejen majitel, ale i jiná osoba v jeho blízkosti.

Společnost Qualcomm považuje neustále zapnutý fotoaparát za obdobu neustále zapnutých mikrofonů, které se ve smartphonech používají již řadu let. Jejich zavedení bylo vysvětleno potřebou poslouchat hlasové příkazy, jako je „Haló, Siri“ nebo „OK, Google“, aniž by bylo nutné telefon odemykat ručně.

Mikrofony však na rozdíl od přední kamery naslouchají konkrétním slovům a často je jejich činnost omezena, dokud není smartphone odemčen.

Judd Heap ze společnosti Qualcomm ujišťuje, že „data z kamery, která je stále zapnutá, nikdy neopustí zabezpečené rozhraní, zatímco kamera hledá obličej“. Podle něj se videosignál neodesílá do cloudu a aplikace ve smartphonu k němu nemají přístup.

Na kterých chytrých telefonech?

Tato funkce by se mohla objevit v několika chytrých telefonech již v roce 2022. Například v mobilních zařízeních Xiaomi řady 12. Společnost během prezentace potvrdila, že bude používat nejnovější čip. Čip má být uveden také ve smartphonech Motorola Edge, Realme GT 2 Pro a Oppo Find X4.

To jsou jen smartphony, u kterých již byla přítomnost Snapdragonu 8 Gen 1 oficiálně potvrzena. Čip se pravděpodobně objeví také v chytrých telefonech OnePlus 10 a Samsung Galaxy S22, protože obě společnosti pravidelně využívají vývoj společnosti Qualcomm.

Zdroj: Gazeta.ru