Tohle změní vše. Pomocí Wi-Fi je již možné vidět tvar a pohyb lidí skrze zdi

Výzkumníci z univerzity Carnegie Mellon vyvinuli metodu, která umožňuje detekovat trojrozměrný tvar a pohyby lidských těl v místnosti pouze pomocí routerů Wi-Fi. K tomu použili systém DensePose, který mapuje povrch lidského těla na fotografii.

Aplikaci DensePose vyvinuli londýnští výzkumníci a výzkumníci umělé inteligence společnosti Facebook.

Podle jejich článku nedávno zveřejněného na preprintovém serveru arXiv vyvinuli hlubokou neuronovou síť, která mapuje fázi a amplitudu signálů Wi-Fi vysílaných a přijímaných routery na souřadnice na lidských tělech.

Tým MIT použil Wi-Fi k detekci osob v jiné místnosti již v roce 2018.

Výzkumníci z Carnegie Mellon napsali, že se domnívají, že signály Wi-Fi „mohou sloužit jako všudypřítomná náhrada“ běžných RGB kamer, pokud jde o „snímání“ lidí v místnosti.

Podle nich lze pomocí Wi-Fi překonat překážky, jako je slabé osvětlení a zákryt, kterým čelí běžné objektivy kamer. Výzkumníci dodávají, že potřebné zařízení lze pořídit za rozumnou cenu a že většina domácností ve vyspělých zemích již má doma Wi-Fi, a dodávají, že „technologii lze přizpůsobit tak, aby monitorovala pohodu starších lidí nebo jen identifikovala podezřelé chování v domácnosti“.

Zdroj: Vice