Tohle zmate každého ruského vojáka. Česká firma vyrábí nafukovací tanky M1A2 Abrams

Česká společnost INFLATECH z Děčína vyrábí speciální nafukovací makety, aby se Rusové mohli „chlubit“, že zničili více odpalovacích zařízení M142 HIMARS, než kolik jich dostala Ukrajina, jak jsme nedávno psali. Nyní vyrábí i tanky M1A2 Abrams. Vysvětlujeme jak tyto nafukovací tanky fungují.

Umění oklamat nepřítele a používat makety je staré jako válka sama a teprve v průběhu staletí vzrostla jejich složitost. Nafukovací makety používali spojenci již za druhé světové války, když probíhaly přípravy na vylodění v Normandii. V rámci operace Fortitude byly nafukovací tanky a vyloďovací plavidla použity k simulaci obrovských sil, které měly zaútočit na přístavní město Calais.

Celkový předpoklad se nezměnil, až na složitost maket. Například české makety odpalovacích zařízení M142 HIMARS a M270 MLRS dokážou kromě rozměrů odpovídajících originálu simulovat i jejich tepelné a radarové signatury.

Nafukovací makety jsou bodově vyhřívány v oblastech, jako je motor a výfukový systém, takže vypadají stejně jako originály i při použití termokamery. K oklamání radarů se zase používá speciální nátěr a použití radarových odražečů určených k odrážení radarových vln směrem k nástraze, jak uvádí web El Pais.

Česká společnost je schopna vyrobit 35 maket měsíčně, ale neuvádí, kam se makety prodávají, ačkoli její příjmy se po ruské invazi na Ukrajinu dramaticky zvýšily. Není jedinou firmou v tomto odvětví, podobnými schopnostmi disponuje také polská společnost Lubawa S.A., která má například nafukovací verze transportérů Rosomak, tanků T-72 nebo bojových vozidel pěchoty BVP-1.

Efekt nafukovacích maket spočívá v tom, že Rusové na nich stále méně plýtvají moderními zbraňovými systémy typu dron Lancet-3. Ty jsou často využívány Specnazem k lovu dělostřeleckých systémů dodávaných západními zeměmi, jako je polský AHS Krab nebo německý PzH 2000.

Zdroj: redakce, elpais.com