Tohle je nejstarší temná hmota, kterou člověk viděl. Je to důkaz něčeho důležitého o počátku vesmíru

O temné hmotě toho zatím víme jen málo. Jeho přítomnost je založena spíše na výpočtech než na empirických experimentech. Navíc je její existence o to obtížněji postřehnutelná, že světlo okolních hvězd slábne. Vědcům z Japonska a USA se však podařilo spatřit temnou hmotu, která pochází z raných fází vývoje vesmíru je pravděpodobně nejstarší, kterou se člověku podařilo prozkoumat, jak píše server Subaru Telescope.

Tým vědců z Japonska a USA zveřejnil v časopise Physical Review Letters výsledky pozorování kosmického mikrovlnného pozadí (CMB). Jinak známé jako reliktní záření je pozůstatkem rané fáze vývoje vesmíru a období rekombinace elektronů a protonů.

CMB téměř neinteraguje s částicemi hmoty a rovnoměrně vyplňuje celý vesmír. Přesto jsou dnes vědci schopni využít jemných změn (fluktuací) reliktního záření k ověření pravdivosti mnoha hypotéz o rané fázi vývoje vesmíru.

Využití CMB k odhadu průměrné hmotnosti vzdálených galaxií, a tedy i rozložení okolního halo temné hmoty, však bylo něčím zcela novým a inovativním. Tohoto úkolu se ujal japonsko-americký tým vědců.

Světlá a temná hmota před 12 miliardami let

Zaměřili se na zvláštní skupinu velmi vzdálených galaxií s hvězdnou tvorbou, které se nazývají Lymanovy kolabující galaxie. Vzorek zahrnoval až 1,5 milionu takových objektů shromážděných v rámci strategického výzkumného programu Subaru Hyper Suprime-Cam. Poté provedli analýzu vzorů CMB pozorovaných družicí Planck Evropské kosmické agentury.

Z výsledků analýzy vyplynula očekávaná typická hmotnost hala pro galaxie staré 12 miliard let. Jak vědci zdůrazňují, tehdejší hmota byla poněkud jiná než ta, kterou lze pozorovat z větších vzdáleností. Vědci také dodávají, že v té době byla koncentrace hmoty nižší, než předpovídaly stávající modely. To je důležité zjištění, protože při objevování stále starších tajemství vesmíru možná používáme nesprávné referenční body, uvedli autoři studie.

Vědci přiznávají, že jejich objev je stále zahalen značnou dávkou nejistoty a pochybností. Přesto však daly zcela nový směr studiu vzniku vesmíru a vysvětlení původu temné hmoty.

Zdroj: subarutelescope.org, journals.aps.org