Tohle bude revoluční. Čína je připravena vyrábět elektřinu ze vzduchu. Jak to bude fungovat?

Čína se chystá připojit k síti své první komerční zařízení na skladování energie ze stlačeného vzduchu, protože hledá další způsoby, jak využít rychle rostoucí zdroje čisté energie pro nepřetržité využití, jak napsal server Gulf News.

Společnost China Huaneng Group Co. uvedla, že její projekt solné jeskyně Jiangsu Jintan nedávno dokončil čtyřdenní úspěšné zkoušky a nyní je připraven ke komerčnímu provozu. Tato 60megawattová elektrárna je největším zařízením na skladování energie ze stlačeného vzduchu postaveným na světě od roku 1991 a prvním v Číně (s výjimkou malých technologických demonstračních projektů).

Solné jeskyně Jintan v Ťiang-su, druhé největší čínské provincii severně od Šanghaje, mohou uchovávat přibližně 10 milionů metrů krychlových plynu. Elektrárna bude v noci, kdy je nízká poptávka, využívat elektřinu k čerpání vzduchu do podzemních solných jeskyní. Když je pak během dne vysoká poptávka, může stlačený vzduch vypustit pod dostatečně vysokým tlakem, aby roztočil turbínu a vyráběl elektřinu.

Podzemní stlačený vzduch je považován za jednu z nejlevnějších forem dlouhodobého skladování energie a má nízké bezpečnostní požadavky. Jeho závislost na určitých topografických prvcích, jako jsou podzemní jeskyně, však může omezit jeho širší využití. Tato technologie se prosadila zejména v Číně, kde se připravují projekty o výkonu téměř čtyř gigawattů, zatímco ve zbytku světa se plánují celkem necelé dva gigawatty. Provincie Šan-tung plánuje v letošním roce postavit tři projekty využívající tuto technologii.

Zdroj: gulfnews.com