Tichý let sov je pro vědce inspirací a velkou záhadou

Sovy jsou tiché a mrštné, a když se vrhnou na kořist, nedávají jí prostor k úniku. Tyto schopnosti inspirují vědce k vytvoření nových tvarů u letadel, automobilů, dronů i větrných a vodních turbín, uvádí se na serveru Popularmechanics.

Výzkumníci z Jiaotong Univerzity v čínském městě Si-an se inspirovali právě sovími křídly, aby vytvořili tišší lopatky turbosoustrojí. Vědci zjistili, že vzduch, který proudí přes vroubkované či hřebenovité tvary, se láme a narozdíl od proudění kolem přímých linií vydává mnohem nižší hluk.

„Noční sovy produkují při podobné rychlosti letu mnohem méně hluku než ostatní ptáci, a to díky jedinečnému uspořádání křídel,“ uvádí v tiskové zprávě Xiaomin Liu, jeden z autorů studie. „Když sova chytá kořist, mění tvar křídel. Nastavení křídel během letu má tedy na intenzitu zvuku také velký význam. Sovy jsou tiché, aby je jejich kořist, která má velmi citlivý sluch, nezaznamenala, když se k ní blíží,“ dodal.

Když sovy během výzkumu prolétaly kolem velmi citlivé soustavy mikrofonů, vědci zjistili, že jsou prakticky neslyšitelné. Aby objasnili, proč tomu tak je, převedli konstrukce inspirované sovami do teoretických modelů. Liu a jeho tým zkonstruovali sedm různých návrhů odtokové hrany křídel pomocí počítačových simulací. Testy ukázaly, že hladká odtoková hrana je na tom v oblasti intenzity hluku nejhůře. Lépe na tom byl špičatý pilovitý tvar odtokové hrany, ale nejlepších výsledků dosáhly v testu trojúhelníkové zuby ve dvou vrstvách umístěné na odtoková hraně. Zuby napodobovaly právě peří na konci sovích křídel.

„V současné době konstrukce lopatek rotačních turbosoustrojí postupně dozrává, ale technologie snižování hluku je stále nedořešena,“ uvádí Liu v tiskové zprávě. „Schopnosti konvenčních pilovitých struktur snižovat hluk jsou omezené a pro další využití potenciálu bionického snižování hluku je třeba navrhnout a vyvinout nové nehladké struktury odtokové hrany,“ doplňuje vědec.

Vědci jsou sice ve výzkumu zase o kousek dál, ale přesto tvrdí, že nejsou ani zdaleka na konci odhalení všech záhad. Existuje spousta teorií, proč jsou sovy tak tiché, ale nikdo přesně neví, jaká je kombinace faktorů. Soví křídla mají různé konstrukční části a mnoho různých tvarů a velikostí peří. Výzkum těchto složitých biologických částí je velmi náročný, tvrdí vědci.

Výzkum spojený s tichým letem sov je pouze jednou z mnoha ukázek, jak se člověk neustále inspiruje zázračnými jevy v divoké přírodě. Je fascinující, jak velká spousta dokonalých technologií se kolem nás vyskytuje, a přitom nebyla vymyšlena žádnou konstrukční kanceláří a neprošla nikdy žádnými testy. Prostě „jen“ vznikla. I když, kdo ví?

Zdroj: popolarmechanics.com