Tento vrak má miliardovou hodnotu. Na palubě je zlato a smaragdy

Galéra San José převážela četné poklady, když ji v roce 1708 během války o španělské dědictví potopily lodě britského námořnictva. I po více než třech stech letech tyto cennosti stále lákají hledače pokladů, píše server Live Science.

V době španělsko-britské potyčky mohlo být na palubě lodi San Jose až 600 lidí. Obsahoval také nejméně 200 tun cenností, včetně zlatých a stříbrných mincí a smaragdů, jejichž hodnota se odhaduje na 17 miliard dolarů, v přepočtu cca 374 miliard Kč. Ne nadarmo se v tomto případě mluví o svatém grálu mezi troskami. Tohoto nalezlo kolumbijské námořnictvo u pobřeží Cartageny v roce 2015, jeho poloha však byla utajena.

Poklady v hodnotě miliard

Kolumbijský prezident Iván Duque nedávno odhalil některé informace o této záležitosti a ukázal také dosud nezveřejněné fotografie a videa. Kromě již zmíněných předmětů byla na místě objevena čínská keramika, meče a děla. Záběry vraku byly pořízeny pomocí dálkově řízeného robota, který se spustil do hloubky přibližně jednoho kilometru.

Zařízení si všimlo také nápisů na dělech. Jejich identifikace naznačuje, že byly vyrobeny v roce 1655 v Seville a Cádizu na jihu Španělska. Pozornost hledačů pokladů jistě neodvede ani informace o nálezu zlatých mincí s mincemi typickými pro tehdejší dobu. Tím však nálezy nekončí, protože v oblasti byly objeveny další dva potenciální vraky lodí. Jejich hodnota pravděpodobně nebude tak impozantní jako u San José, ale z archeologického hlediska se jedná o cenné nálezy. Obě nádoby pocházejí z 19. století.

Jaká je budoucnost vraku ze San Jose?

Jak vysvětluje prezident Duque, hlavním cílem spojeným s popsanou galeonou je získat poklady, zpeněžit je a získat finanční prostředky potřebné k vykopání a zabezpečení vraku. O práva na galeonu se samozřejmě bojuje od doby, kdy byly objeveny pozůstatky lodi San José. Bývalý prezident Juan Manuel Santos podepsal v roce 2013 zákon o potopeném kulturním dědictví. Podle ní patří artefakty nalezené v kolumbijských vodách státu.

Na druhé straně barikády stojí Španělé, kteří si rovněž činí nárok. Argumentují tím, že loď patří Španělsku, a odvolávají se na Úmluvu UNESCO o podmořském kulturním dědictví. Tím ovšem celá záležitost nekončí, protože poklady, které se nacházejí na palubě vraku, byly z velké části uloupeny z dalších jihoamerických zemí. Někteří z jejich vůdců si proto mohou nárokovat to, co bylo ukradeno před více než třemi sty lety. Jinými slovy, dělení „kořisti“ pokračuje, i když poklady jsou stále hluboko pod vodou.

Zdroj: livescience.com