Tento spotřebič spotřebovává v domácnosti nejvíce elektřiny. Výsledky výzkumu vás možná překvapí

Vzhledem k tomu, že ceny energií dosahují rekordních hodnot, je dobré vědět, kolik nás stojí provoz domácích spotřebičů. Seznam největších domácích „zlodějů elektřiny“, který připravili odborníci, vás možná překvapí a zároveň vám pomůže hledat úspory.

Jaké zařízení spotřebovává v domácnosti nejvíce elektřiny? Analýza spotřeby elektrické energie a doby provozu ukazuje, že indukční varná deska je energeticky nejnáročnějším zařízením v domácnosti, a proto nás během roku stojí nejvíce.

To je v rozporu s obecným přesvědčením, protože z Ekotestu provedeného mezi čtenáři časopisu Wirtualna Polska vyplývá, že za spotřebič s největší spotřebou energie je obecně považována sušička.

Jaké spotřebiče spotřebovávají v domácnosti nejvíce elektřiny?
Oblíbené názory a přesvědčení by měly být konfrontovány s tvrdými daty. Tyto údaje připravila společnost PGNiG, která sestavila seznam domácích spotřebičů a odhadla jejich spotřebu energie a roční náklady na provoz.

Je třeba mít na paměti, že se jedná o průměrné údaje a v konkrétních případech se mohou výsledky v závislosti na značce a modelu zařízení a způsobu jeho použití výrazně lišit. Přesto lze předpokládat, že na stupních vítězů největších „zlodějů elektřiny“ jsou:

indukční varná deska (roční spotřeba elektřiny: 748,25 kWh),
elektrická trouba (roční spotřeba elektřiny: 496,4 kWh)
chladnička (roční spotřeba elektřiny: 270 kWh)
rychlovarná konvice (roční spotřeba elektřiny: 240 kWh),
myčka nádobí (roční spotřeba elektřiny: 237 kWh).

Způsob, jak snížit účty
Srovnání spotřeby elektřiny podle domácích spotřebičů nám dává představu o tom, které spotřebiče stojí nejvíce. Bez většiny z nich bychom se bohužel obešli jen velmi těžko – jsou základním vybavením většiny domácností.

Proto mají odborníci jiný nápad – místo toho, aby se vzdávali spotřebičů, které usnadňují život a zvyšují pohodlí, stojí za to věnovat pozornost jejich energetické účinnosti. Známe-li průměrné roční náklady na provoz, můžeme snáze posoudit, nakolik se nám vyplatí platit za zařízení s vyšší účinností.

Mezi tipy společnosti PGNiG stojí za zmínku také ten, abyste věnovali pozornost ponechávání zařízení v pohotovostním režimu – ačkoli obvykle spotřebovává málo elektřiny, kumulovaná spotřeba v pohotovostním režimu se může rovnat nebo dokonce převyšovat spotřebu elektřiny vyplývající z aktivního používání některých zařízení. Pokud nepotřebujete, aby byl spotřebič ihned v provozu, je dobré jej zcela odpojit ze zásuvky.

Zdroj: pgnig.pl