Temná magie internetu, která srazila Facebook na kolena

Proč Facebook a všechny jeho přidružené společnosti a služby v pondělí náhle zmizely z webu?

Rozšířily se fámy a konspirační teorie, že gigant sociálních médií byl hacknut nebo že se snaží odvrátit pozornost od svých hrozících potíží v Kongresu, napsal server Gizmodo.

Nyní už známe skutečný důvod. V úterý společnost vydala prohlášení, v němž uvedla další podrobnosti o výpadku a vysvětlila, že celý globální výpadek odstartovala chybná změna konfigurace vydaná v rámci rutinní údržby.

Tato chybná konfigurace omylem vyřadila z provozu páteřní síť Facebooku, globálně rozprostřenou síť optických kabelů, která je zodpovědná za propojení všech datových center společnosti po celém světě. Tímto způsobem tento tolik nenáviděný gigant sociálních médií na větší část dne zmizel z internetu a poskytl nám všem tolik potřebný odpočinek od své toxické přítomnosti.

Podrobnosti o tom, co se stalo, jsou samozřejmě složitější. Jedním z obzvláště zajímavých aspektů celé věci je role, kterou sehrál výkonný, ale málo známý směrovací protokol zvaný Border Gateway Protocol neboli „BGP“. Weboví experti hojně spekulovali a Facebook to nyní potvrdil, že za vše může tento protokol BGP.

Vysvětlení protokolu BGP

Protokol BGP je takovým „lepidlem“, které drží web pohromadě. Jiní o něm mluví jako o „poště“ nebo o „řízení letového provozu“. Když v pondělí Facebook spadl, generální ředitel společnosti Stripe Patrick Collison označil BGP za „temnou magii internetu“. Složitý mechanismus, kterému nikdo plně nerozumí. Ve skutečnosti má BGP základní, jednoduchou funkci, ale abyste ji pochopili, musíte vzít v úvahu široký záběr toho, jak web ve skutečnosti funguje, což je, pravda, dost složité.

Stručně řečeno, protokol BGP je jedním z mnoha protokolů, které pomáhají vnést pořádek do velké změti vzájemně propojených sítí, které tvoří web. Konkrétně protokol BGP pomáhá směrovat provoz do a z největších online entit, takzvaných autonomních systémů. AS je v podstatě zkratka pro velkou síť nebo skupinu sítí. Může to být univerzita, poskytovatel internetového připojení, vládní agentura nebo mimo jiné velmi velká technologická společnost, jako je Facebook.

Autonomní systémy jsou zodpovědné za udržování aktuálních informací o nejrychlejších webových trasách, kterými lze posílat datové pakety do jejich sítě a z ní. Tyto zásady jsou následně sdělovány širší síti (a tedy i ostatním sítím) pomocí protokolu BGP. V tomto smyslu BGP v podstatě umožňuje směrování dat na webu.

BGP protokol udělal Facebooku špatný den

Historicky jsou chybné konfigurace protokolu BGP známé tím, že způsobují velkolepé výpadky a přerušují přístup uživatelů k online službám. Facebook přiznal nejhorší den ve své historii a ve své nedávné aktualizaci vysvětlil, jak její problém s páteřní sítí přispěl k výpadku.

Stane se něco podobného znovu?

Krátká odpověď: Ano. Rozhodně ano. Když ne Facebooku, BGP téměř jistě sehraje roli u jiné významnou platformy, kterou často používáte. Podle odborníků to není důvod k obavám, ale je to dobrý příklad omylnosti webu, který ilustruje, jak velkou část z něj může shodit něco tak prostého, jako je technická chyba společnosti.

Zdroj: gizmodo.com