Technologický pokrok zvýšil účinnost termovize. Ukrajinský odstřelovač s termovizí versus čtyři Rusové. 20 vteřin a byl konec

Poziční charakter bojů v Bachmutu, který je podmíněn povětrnostními podmínkami, znamená, že největší hrozbou pro vojáky jsou dělostřelci a průlomové skupiny odstřelovačů nebo ostrostřelců vybavených zbraněmi s termovizními zaměřovači. Vysvětlíme, proč jsou tak účinné.

Ostrostřelci a odstřelovači byli vždy obávanými a nenáviděnými nepřátelskými vojáky, a přestože se obecný princip jejich použití po desetiletí nezměnil, v posledních letech technologický pokrok jejich účinnost ještě zvýšil. Největší téměř revoluční změnou byla miniaturizace termovizních zaměřovačů, takže je bylo možné namontovat na pušky.

K nejintenzivnějšímu vývoji termovizních zaměřovačů, které jsou dostatečně malé a lehké pro použití na zbraních, došlo v posledních dvou desetiletích. Specializovaná řešení si našla cestu nejen do armády nebo policie, ale stala se oblíbenými i v civilním sektoru, zejména v myslivosti.

Například dobré civilní konstrukce, jako je Pulsar Thermion 2 XP50 PRO, založené na senzorech s dostatečným rozlišením (640×480 pixelů) a dobrou tepelnou citlivostí (<25mK mK ), jak uvádí web výrobce, stojí kolem 140 000 Kč za kus. Kromě toho mají zaměřovače tohoto typu také užitečnou funkci záznamu pole a některé také balistický počítač, který střelci pomáhá zasáhnout cíl. Velké množství takových loveckých termovizních zaměřovačů si našlo cestu na Ukrajinu a úspěšně se používají při likvidaci Rusů, jak je vidět výše.

Ve videu je vidět, jak ukrajinský odstřelovač z 8. samostatného pluku zvláštního určení zlikviduje čtyři Rusy za pouhých 20 vteřin. Nepřátelští vojáci jsou zde dokonale viditelní, protože s termovizí je mnohem obtížnější skrýt cíl než s nočním viděním nebo pouhým okem.

V případě dvou posledně jmenovaných řešení lze použít maskovací sítě nebo uniformy ve specifickém maskovacím vzoru s dalšími speciálními nátěry. V případě termovize jsou tato řešení neúčinná, protože ta je založena na vyzařování tepla ve vztahu k okolí, a čím větší je teplotní rozdíl mezi zdrojem tepla a okolím, tím lépe.

Zdroj: redakce, pulsarnv.com, Wikipedia