Podlaha produkuje energii. Stačí po ní chodit

Společnost Pavegen přišla s nápadem, jak vyrábět elektřinu zdarma. Řešením se ukázaly být generátory elektřiny v podobě podlahových dlaždic – stačí po nich jen chodit, aby začaly fungovat. Navíc je takové zařízení již v provozu, píše portál futurism.com.

Dlaždice Pavegen mají trojúhelníkový tvar, který zajišťuje optimální rozložení hmotnosti osoby, která na nich stojí. Energie kroků se mění na elektrickou energii stlačením dlaždice asi o 5 mm – mechanismus použitý v samotné dlaždici není veřejně popsán a je chráněn patentem.

Kroky jako zdroj energie
Výrobce klade důraz na „zelenou“ image dlaždic, které jsou vyrobeny z recyklovaného plastu a potaženy vrstvou z recyklovaných pneumatik. Podle Pavegenu je jeden chodec schopen napájet pouliční lampu po dobu 30 sekund.

Dlaždice Pavegen mají také druhou, stejně důležitou úlohu. Kromě výroby elektřiny fungují jako senzory, které umožňují mapovat pohyb lidí, kteří po nich chodí, a vytvářet vzorce chování spotřebitelů, čímž získávají informace, které jsou pro majitele obchodů neocenitelné.

Data cennější než elektřina
Je třeba poznamenat, že ačkoli se Pavegen rozvíjí, přitahuje investory a objevuje se na prestižních akcích, jako jsou olympijské hry v Londýně nebo maraton v Paříži, účinnost tohoto řešení je předmětem kritiky.

Zdá se však, že oficiální údaje, které o tom poskytla společnost Pavegen, jsou v rozporu s nezávisle provedenými výpočty. Například údaje z Macquarie univerzity v Sydney, kde bylo odhadnuto, že pokrytí 3 % ploch s nejvyšším provozem dlaždicemi pokryje pouze 0,5 % energetické potřeby budovy.

V tomto kontextu se Pavegen stává méně atraktivním řešením jako zdroj energie a více jako zdroj dat. Přeloženo z hlediska životního prostředí je mohou shromažďovat a analyzovat komerční sítě nebo instituce spravující infrastrukturu takzvaných chytrých měst.

Zdroj: futurism.com