Tato podivná galaxie neobsahuje temnou hmotu! Vědci to nedokážou vysvětlit

Astronomové si kladou otázku, co drží pohromadě vzdálenou galaxii, která podle všeho neobsahuje žádné stopy temné hmoty, napsali na webu daytonews.com.

Galaxie nazvaná AGC 114905 se nachází asi 250 milionů světelných let od Země a je přibližně stejně velká jako Mléčná dráha. Tato vzdálená galaxie však obsahuje tisíckrát méně hvězd než náš galaktický domov. Podle teoretických modelů musí takto řídké galaxie držet pohromadě temná hmota, tajemná neviditelná látka, která podle odhadů tvoří asi 85 % veškeré hmoty ve vesmíru. Když však astronomové změřili galaxii AGC 114905 pomocí soustavy Very Large Array v Novém Mexiku, zjistili, že tato podivná galaxie neobsahuje vůbec nic.

Tým pod vedením Pavla Mancery Piña, astronoma z univerzity v nizozemském Groningenu a Nizozemského institutu pro radioastronomii (ASTRON), si nevybral AGC 114905 ke studiu náhodou. Předchozí pozorování naznačovala, že tato galaxie, stejně jako pět dalších, může být velmi chudá na temnou hmotu. Zjištění však byla v takovém rozporu s teorií, že se Mancera Piña a jeho kolegové rozhodli provést měření znovu. Ani po 40 hodinách měření jedním z nejvýkonnějších radioteleskopů na světě však vědci žádnou temnou hmotu nenašli.

„To je samozřejmě to, co jsme si mysleli a v co jsme doufali, protože to potvrzuje naše předchozí měření,“ uvedl Mancera Piña ve svém prohlášení. „Problémem však nyní zůstává, že teorie předpovídá, že v AGC 114905 musí být temná hmota, ale naše pozorování říkají, že tam není. Ve skutečnosti se rozdíl mezi teorií a pozorováním jen zvětšuje.“

AGC 114905 není první galaxií zbavenou temné hmoty, kterou astronomové objevili. V roce 2018 tým vedený astronomem z Yaleovy univerzity Pieterem van Dokkumem zjistil, že galaxie s názvem NGC 1052-DF2, vzdálená od Země asi 60 milionů světelných let, zřejmě také neobsahuje žádnou temnou hmotu. Techniky a měření použité v nedávné studii Mancera Piña jsou však robustnější než tato práce, uvedli vědci v novém prohlášení.

Vědci se domnívají, že jejich galaxie mohla být zbavena temné hmoty jinou, hmotnější blízkou galaxií. Zvláštní však je, že v okolí AGC 114905 se zřejmě nenachází žádná galaxie, která by byla takové věci schopna. Mezitím vědci zkoumají druhou ultrarozptýlenou trpasličí galaxii z jejich původního souboru šesti galaxií. Pokud ani v této galaxii nenaleznou žádné stopy temné hmoty, bude to ještě silnější důkaz o tom, že jde o galaxie chudé na temnou hmotu, uvedli vědci ve svém prohlášení.

Studie byla zveřejněna v pondělí 6. prosince v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Zdroj: daytonews.com