Tato obluda je zbraň proti dronům, která na ukrajině ničí drony Shahed-136

Protidronový systém Hawk polské společnosti Hertz prošel na Ukrajině křtem ohněm. Podle ujištění výrobce umožňuje polské vybavení účinně bojovat proti íránským sebevražedným dronům Shahed. Vysvětlujeme, co je to za systém.

Systém Hawk proti dronům je dílem zelenohorské společnosti Hertz. Představen byl v roce 2020 na letišti ve Varšavě. Výrobce tehdy provedl dynamickou ukázku fungování systému, který detekoval malé spotřebitelské drony, sledoval jejich let, a když se BSL nacházel v tzv. chráněné zóně, aktivoval neutralizátor, který dron vyrušil a donutil ho přistát.

Ve válečných podmínkách na Ukrajině funguje Hawk poněkud jinak. Systém Hawk byl integrován do protiletadlových dělostřeleckých kompletů, které používají Ukrajinci. Díky tomu je možné zjistit přítomnost dronu s dostatečným předstihem, a to ze vzdálenosti 15-20 km, jak uvádí server Defence24.

Když se bezpilotní letoun, jako je Shahed-136, dostane do palebného pole protiletadlového dělostřelectva, zahájí dělostřelectvo na základě informací poskytnutých systémem palbu na narušitele. Toto řešení se ukázalo jako velmi účinné a celý proces je automatický.

Kromě radaru může být systém vybaven také optoelektronickou hlavicí pro sledování a identifikaci letících objektů.

„Jakmile je cíl klasifikován, radar řídí palbu protiletadlového kanónu. Neutralizace Shahed může být ve skutečnosti pouze v kinetické formě, tedy pomocí kanónu, který vystřelí projektil směrem k dronu. Nejdůležitějším prvkem je proto detekce a klasifikace, která umožní určit přesnou polohu dronu ve vzduchu, aby bylo možné jej zneškodnit v bezpečné výšce a dostatečně daleko od cíle,“ vysvětluje Zygmunt Rafał Trzaskowski, generální ředitel společnosti Hertz.

Přesná konfigurace řešení použitého Ukrajinou nebyla zveřejněna, ale zbraň Hawk dává uživatelům mnoho možností při výběru prostředků pro boj s bezpilotními letouny. Během ukázek v Polsku společnost Hertz představila mimo jiné brokovnice proti dronům, které vyžadují, aby uživatel zamířil na konkrétní létající zařízení.

Zdroj: redakce, defence24.pl, hertzsystems.com