Tato fólie promění stěny v radiátory. Vyhřeje místnost během minuty

Téměř dvě třetiny energie spotřebované v domácnostech jdou na vytápění. Finští vědci vyvinuli metodu, která pomůže tyto výdaje snížit a zároveň zpříjemnit bydlení. První výrobky se objeví již příští rok, jak píše web BGR.

Radiátory z našich domovů stále více mizí. Z estetických nebo ekonomických důvodů volíme podlahové vytápění, často v kombinaci s tepelnými čerpadly. To však vyžaduje značné úpravy a finský start-up The Warming Surfaces Company vyvinul něco lepšího. Jedná se o fólii tenkou jako papír, která dokáže proměnit stěny v radiátory.

Halia mění stěny na radiátory. A změní i nábytek

Před několika lety se finská armáda obrátila na vládní výzkumné a vývojové středisko VTT se zakázkou na „návnady“, které rychle zahřejí velké plochy, aby zmátly útočníky. Tento úkol se podařilo splnit, ale tým inženýrů dospěl k závěru, že takové řešení by mohlo fungovat nejen na frontě, ale i v domácnostech a kancelářích.

Tak se zrodil systém Halia, což je fólie, která využívá topné těleso s velmi nízkým napětím. Fólie je tenká jako list papíru, takže ji lze bezproblémově zabudovat prakticky do jakéhokoli materiálu. Lze ji zabudovat do stěn, nábytku, a dokonce i do látek. Nijak neomezuje design interiéru, naopak vytváří nové možnosti.

Reakce je okamžitá

Kromě energetické účinnosti a komfortu prý systém Halia vyniká také tím, že dokáže velmi rychle vytopit místnosti. Je to dáno tím, že fólie ve stěnách spočívá na velmi velké ploše. Není to sice tak okamžité jako zapnutí osvětlení, ale i tak hovoříme o dosažení požadované teploty během několika desítek sekund.

Takové vytápění by navíc mohlo být propojeno se senzory a aktivovat se například, když někdo vstoupí do místnosti. Tímto způsobem by se neplýtvalo energií na vytápění místností, kde nikdo není přítomen, a zároveň by bylo možné počítat s plným komfortem spojeným se správnou teplotou.

Společnost Warming Surfaces uvádí, že se jí již podařilo potvrdit výrobní možnosti a první výrobky se na trhu objeví v roce 2024. Zástupci start-upu si pochvalují vysokou škálovatelnost (přizpůsobenou potřebám nábytkářského a stavebního průmyslu) a nízké náklady díky malému množství materiálu.

Očekává se, že schopnost integrace s nábytkem a stavebními materiály bude mít také velmi pozitivní dopad na jednoduchost instalace. Konečné náklady však budou uvedeny až po testech, které začnou v Portugalsku již na podzim 2023.

Zdroj: bgr.com, redakce