Tanky T-90M jsou ruskou chloubou. Vojáci v nich ale umírají

Rusy trápí spousta problémů a jedním z nejvýznamnějších je nedostatek zkušeného personálu. Svědčí o tom obsazování i těch nejlepších Putinových tanků mobilizovaným personálem. Vysvětlíme si výkonnost těchto tanků.

Rusové mají obrovské logistické problémy, pokud jde o munici a vybavení, protože na frontu se dostávají starší a starší řešení, která jsou často karikována jako modernizace. Stojí za zmínku, že Rusko ztratilo schopnost vyrábět moderní techniku, takže například nově vyráběné tanky T-80BVM jsou oproti původní konstrukci ochuzené.

K tomuto výčtu problémů se přidává i nedostatek personálu, což má za následek, že mobilizovaní muži jsou posíláni na frontu již po deseti dnech výcviku. Ti nejenže dostávají nejhorší kvalitu vybavení, ale, jako v níže uvedeném případě, existují případy, kdy jsou moderní tanky T-72B3 a T-90M obsluhovány mobilizovanými, jak uvádí web Army Recognition. Další mobilizovaní Rusové přežili na frontě tři měsíce.

Tyto tanky měly být vzhledem k výrobním potížím obsazeny zkušenými veterány. Konstrukce ruských tanků spolu s naprostou absencí záchrany zraněných nebo opuštěných vojáků však znamená, že veteráni prostě nejsou.

Tanky T-72B3 a T-90M – jedny ze stále vzácnějších ruských moderních tanků

Rusové vracejí zpět tanky T-72AV/B a T-80BV z konce SSSR a sahají i po ještě starších T-62, které jsou však kvůli absenci termovize fakticky slepé. Jinak je tomu u modernizovaných tanků T-72B3 vyráběných od roku 2011, které jsou nejpočetnějším ruským tankem s moderní francouzskou termovizí. Rusové jich měli před válkou asi 1150 (otázkou je, kolik procent z nich bylo provozuschopných), z nichž bylo podle serveru Oryxspioenkop nejméně 292 ztraceno.

Kromě v podstatě nového systému řízení palby Sosna-U s termovizí a úpravou pro střelbu delšími projektily nedošlo k žádným zásadním změnám.

Tanky T-90M představují hlubokou modernizaci tanků T-90A, které jsou zase výraznou modernizací tanků T-72B vybavených kromě moderního termovizního systému také výkonnějším motorem o výkonu přibližně 1 000 koní a dvouvrstvým reaktivním pancířem Relikt, který je navržen tak, aby fungoval lépe než starší řešení s kinetickými průbojníky APFSDS-T a tandemovými kumulativními hlavicemi, jak píše server Engineerine.

Za zmínku však stojí, že v případě zásahu trupu, kde se nachází karuselový nabíjecí stroj (na němž sedí dva ze tří členů posádky), dojde okamžitě k silné explozi spojené s efektním rozpadem věže, případně odložené o několik sekund. To platí pro všechny ruské tanky, takže

Zdroj: redakce, oryxspioenkop.com, engineerine.com