Tajemná černá houba z jaderné elektrárny v Černobylu možná ochrání astronauty před radiací

Dálkově řízení roboti objevili podivnou černou houbu rostoucí uvnitř trosek jaderné elektrárny. Vědci začali neobvyklý organismus zkoumat.

Téměř po celou dobu od havárie černobylské jaderné elektrárny v roce 1986 rostou uvnitř trosek elektrárny a v radioaktivní půdě kolem zvláštní půdní houby, které už rozložily značné množství radioaktivních částic. Jedinečné houby by tak mohly podle serveru ZME Science pomoci v případě další jaderné katastrofy a vědci je chtějí využít i při výzkumu kosmu.

Vědci se totiž již dlouho snaží snížit vliv radiace při dlouhotrvajících misí do hlubokého vesmíru. Problém začíná být naléhavý, protože vesmírné agentury berou vážně vyslání lidí na Měsíc v rámci programu Artemis a slibují v blízké budoucnosti také mise s posádkou na Mars. Houba nalezená v troskách jaderné elektrárny by přitom mohla chránit astronauty před kosmickým zářením, největším nebezpečím pro lidi při průzkumných misích hlubokého vesmíru.

Roční zpáteční cesta na rudou planetu by nechráněné astronauty vystavila ekvivalentu dvou třetin jejich povoleného celoživotního vystavení radiaci – jednoduše řečeno, bylo by to příliš mnoho radiace na bezpečnou cestu. Tomu by se ale dalo předejít díky půdní „houbě z Černobylu“, která je schopná přeměnit radioaktivní energii na chemickou energii. Je to analogie fotosyntézy, při které rostliny přeměňují energii z viditelného světla na užitečnou energii.

Výsledky prvních testů na Mezinárodní vesmírné stanici ISS už ukázaly, že houby jsou schopné se rychle adaptovat a vstřebávat radioaktivním záření. Houby nejen přežily, ale také prosperovaly. Vědci je vyhodnotili jako „nejúčinnější tlumiče radioaktivního záření“. Je to slibné řešení pro astronauty ve vesmíru.

Zdroj: ZME Science