Švýcarská čokoláda „ztrácí chuť“. Brzy ji asi nahradí jen laboratorně naklonovaný originál

Vědci dokážou proměnit jediný kakaový bob v celou továrnu na čokoládu, píše server Freethink.

Celosvětový čokoládový byznys vydělá ročně téměř 138 miliard dolarů, což jsou zhruba 3 biliony korun. Poptávka po sladké pochoutce přitom stále roste a někteří odborníci předpovídají, že trh by mohl do pěti let dosáhnout obratu v přepočtu okolo 4,5 bilionu korun. Farmy produkující kakaové boby, ze kterých se prakticky veškerá čokoláda vyrábí, tak vysokou poptávku zřejmě už nezvládnou.

Vědci z Curyšské univerzity aplikovaných věd (ZHAW) proto vyvinuli způsob, jak uměle vyrobit čokoládu v laboratoři. Jsou přesvědčení, že pro takovou čokoládu je na trhu prostor. Takový produkt by mohl podle výzkumníků oslovit i lidi, kteří odmítají tradiční čokoládu kvůli jejímu spojení s odlesňováním a dětskou prací.

Výroba čokolády v laboratoři začíná sterilní extrakcí kakaových bobů, které jsou nakrájené na čtvrtiny. Každý segment poté dozraje v úplné tmě a ve specifickém prostředí. To způsobí, že na odříznuté části kakaového bobu vyroste materiál podobný strupu. Po asi třech týdnech se tento materiál seškrábne a rozmnoží. Po upražení je už připravený k výrobě čokolády. Proces množení v bioreaktoru lze opakovat znovu a znovu od toho prvního kousku materiálu, podobně jako lze neomezeně používat kvásek k výrobě chleba.

Čokoláda vypěstovaná v laboratoři ještě není zcela připravena na pulty obchodů. I když má strukturu tradiční čokolády, podle těch, kteří ji ochutnali, má jinou chuť. Je méně hořká a více ovocná a sladká. Tým vědců ale věří, že se s tím dokáže vypořádat.

Laboratorní čokoláda je zatím také dražší: 100 gramů vyjde v přepočtu téměř na 500 korun. Hromadná výroba by ale mohla náklady výrazně snížit.

Pokud vědci dokážou svoji „umělou“ čokoládu zdokonalit, mohou jednoho dne poskytnout milovníkům čokolády chutnou alternativu. Ta ale podle znalců tradiční švýcarskou čokoládu nikdy nedokáže nahradit,

Zdroj: Freethink