Švýcaři zdokonalují bezpečné ukládání radioaktivního odpadu. Bude fungovat jako švýcarské hodinky?

Ukládání radioaktivního odpadu nad zemí je riskantní záležitost. Švýcaři se proto rozhodli, že jej budou pohřbívat hluboko pod zemí. Nyní svůj úmysl zkoumají na Mezinárodní laboratoř Mont Terri, která se nachází 300 metrů pod povrchem. Podle odborníků trvá 200 000 let, než se radioaktivita nejtoxičtějšího odpadu vrátí na přirozenou úroveň, píše se na webu Techxplore.

Po jaderné havárii v japonské elektrárně Fukušima v roce 2011 se Švýcarsko rozhodlo postupně vyřazovat jadernou energii a nahrazovat ji alternativními zdroji. Reaktory ale budou využívány tak dlouho, dokud budou bezpečné. Neustále tedy produkují odpad.

Švýcarské jaderné elektrárny produkují radioaktivní odpad již více než půl století. Vyhořelé palivo je prozatím skladováno v „meziskladu“ ve Wurenlingenu, asi 15 kilometrů od německých hranic. Nyní Švýcaři usilovně zkoumají možnosti uložení odpadu do země.

Švýcarská podzemní laboratoř se rozkládá v tunelech dlouhých 1,2 kilometru. Výklenky v tunelu, z nichž každý je vysoký asi pět metrů, jsou vyplněny různými simulacemi skladování, které obsahují malá množství radioaktivního materiálu monitorovaného tisíci čidly.

„Výzkumníci chtějí zjistit, jaké by mohly být dlouhodobé možné účinky úložiště, které zde musí vydržet téměř milion let. To je doba, kterou potřebujeme k zajištění bezpečného uložení. Výsledky jsou zatím pozitivní,“ říká geolog Christophe Nussbaum, který laboratoř vede.

K definitivnímu uložení odpadu byly vytipovány tři perspektivní lokality na severovýchodě země, poblíž německých hranic. Očekává se, že provozovatelé švýcarských jaderných elektráren vyberou preferovanou variantu letos v září. Rozhodnutí ale není jednoduché. Švýcarsko musí lokalitu úložiště dobře zvážit a lidé, zde žijící si musí být po staletí vědomi potencionálního nebezpečí.

Předpokládá se, že bude muset být pohřbeno 83 000 metrů krychlových švýcarského radioaktivního odpadu. Po jeho uložení bude do roku 2060 započato zasypávání. Poté bude následovat mnohaleté monitorování. Pozorování by mělo být ukončeno někdy v průběhu 22. století.

Úložiště v žule má v provozu zatím pouze Finsko a nové úložiště podobného stylu bude budovat sousední Švédsko. Další aktivní zemí je Francie, která plánuje co nejdříve ukládat radioaktivní odpad také do země.

Zdroj: techxplore.com