Švédsko vytvořilo nový systém, který uchovává smrtící jaderný odpad po dobu 100 000 let

Jaderná energie by mohla být zásadní pro odstavení světa od fosilních paliv jako jsou uhlí, ropa a zemní plyn. Je však obtížné vypořádat se s odpadem, který produkuje. Proto je často důvodem, proč se jaderná energie nestala tak populární, jak by možná měla být. 

Odhaduje se, že podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii, je v současné době po celém světě dočasně uloženo asi 370 000 tun vyhořelého jaderného paliva. Podle webu InterestingEngineering, švédská vláda nyní schválila plán společnosti SKB pro nakládání s jaderným palivem a odpadem, vybudování skladovacího zařízení, které udrží vyhořelé a vysoce radioaktivní jaderné palivo v zemi v bezpečí na dalších 100 000 let.

„Je to historické rozhodnutí, které umožňuje společnosti SKB likvidovat jaderný odpad, který naše generace vyprodukovala,“ uvedl v prohlášení generální ředitel SKB Johan Dasht.

Na ambiciózním projektu společnosti SKB pracuje již více než 40 let a je výsledkem spolupráce odborníků z univerzit, výzkumných ústavů a ​​vysokých škol ve Švédsku i po celém světě. Byl přezkoumán švédským úřadem pro radiační bezpečnost, aby splnil nejpřísnější bezpečnostní požadavky jak pro člověka, tak pro životní prostředí. 

Stavba zařízení bude trvat asi 10 let. Ačkoli Švédové v roce 1980 hlasovali pro postupné ukončení jaderné energie, jejich názory na formu energie se od té doby změnily. Nyní je tento plán považován za zásadní krok k ukončení závislosti země na fosilních palivech a občané jej více vítají.

Zdroj: interestingengineering.com, skb.se