Švábi proti němu nemají šanci. Tento laser je ničí jednoho po druhém

Vědci vytvořili laserovou věž s umělou inteligencí, která zabíjí šváby. Tato technologie je otevřená a relativně levná, ale její tvůrce tvrdí, že může být „trochu nebezpečná“.

Ildar Rakhmatulin, výzkumník z univerzity Heriot-Watt, který se zabývá strojovým učením a inženýrstvím, vyvinul technologii pro boj s dotěrnými šváby, kteří se skrývají v koutech našich domovů. Ve studii publikované ve vědeckém časopise Oriental Insects Rakhmatulin a jeho kolegové použili automatické laserové zařízení se strojovým učením k provedení série experimentů na domácích švábech.

Laserová věž ničí šváby

Laserová věž dokázala nejen detekovat šváby s vysokou přesností, ale také odradit nebo zneškodnit jednotlivé kusy hmyzu až do vzdálenosti 1,2 metru. To vše díky počítači Jetson Nano, který umožnil dosáhnout vysoké přesnosti detekce a neutralizace. „Začal jsem používat Jetson Nano, který mi umožnil použít technologii hlubokého učení s větší přesností k detekci objektu,“ řekl Rakhmatulin.

Jetson Nano je malý počítač, který dokáže spouštět algoritmy strojového učení. Zpracovává digitální signál ze dvou kamer, aby určil polohu švába, a poté tuto informaci předá galvanometru (přístroji měřícímu elektrický proud), který změní směr laseru a vystřelí na cíl.

Rakhmatulin vyzkoušel tuto konfiguraci při různých úrovních výkonu laseru. Zjistil, že při nižších koncentracích může ovlivnit chování švábů a odradit je. Naopak při vyšších úrovních výkonu byli švábi účinně zničeni.

Švábí laser dostupný všem

Vynálezce rovněž zpřístupnil veškeré údaje a návod k laseru s tím, že se jej mohou pokusit zkonstruovat i ostatní, pokud dodrží příslušná bezpečnostní opatření. „Používám velmi levné vybavení a levnou technologii a software je open source,“ vysvětlil Rakhmatulin.

Všechny potřebné informace najdete na jeho profilu na GitHubu. Veškeré vybavení potřebné ke konstrukci laseru přitom podle výzkumné zprávy nestojí více než 250 amerických dolarů (v přepočtu cac 6 200 Kč). Rakhmatulin však upozorňuje, že laser není připraven pro domácí použití, alespoň prozatím.

Je také třeba mít na paměti, že ačkoli je prototyp vhodný pro akademický výzkum, je třeba ještě provést další výzkum a práci, než bude možné jej realizovat ve větším měřítku. Článek poukazuje na to, že menší laserový bod by byl při hubení švábů účinnější, ale je obtížné ho realizovat. Bylo by také užitečné mít možnost přesně kontrolovat, které části těla švábů budou zasaženy.

Zdroj: tandfonline.com, redakce, github.com