Studie ukazuje, že včely křičí na sršně, kteří útočí na jejich úl

Nová studie zjistila, že asijské včely medonosné vydávají křiklavý zvuk máváním křídel, když na jejich úl zaútočí sršeň, napsali na webu theguardian.com.

Studie publikovaná v odborném časopise Royal Society Open Science zjistila, že asijské včely medonosné (Apis cerana) vydávají zvuky velmi podobné lidskému křiku, když na jejich úl zaútočí sršni. Včely nezačnou křičet pomocí hlasivek (včely nemají hlasivky), ale agresivním máváním křídly. „V těchto zvucích je něco velmi lidského a velmi známého,“ řekla doktorka Heather Mattila z z vysoké školy ve Wellesley, která studii vedla.

Doktorka poprvé zaslechla křiklavé zvuky při studiu obranných metod včel proti sršňům, kteří požírají včely medonosné a podle studie Floridské univerzity mohou devastovat včelstva tím, že zabijí až 40 včel za minutu.
Aby vědci zjistili, proč včely vydávají tyto ječivé zvuky, umístili do blízkosti úlu papír napuštěný pachem sršně druhu Vespa soror – jednoho z druhů sršňů, který napadá včelstva. Reakcí včel bylo, že připravily svou obranu – především ječivý zvuk, který upoutal pozornost výzkumníka, což ostatní včely upozornilo na útok a přimělo je k akci.

Asijské včely medonosné mohou svůj úl chránit také tím, že svými těly jako štíty brání sršňům ve vstupu do úlu. Obklopují krmící se sršně ve velké skupině, dokud se sršeň neudusí a dokonce sbírají zvířecí výkaly a umisťují je kolem vchodu, aby sršně odradily zápachem. „Tento výzkum ukazuje, jak úžasně složité mohou být signály produkované asijskými včelstvy,“ řekl její kolega Gard Otis. „Máme pocit, že jsme teprve na začátku cesty k pochopení jejich komunikace. Je toho ještě hodně, co se musíme naučit.“

Zdroj: theguardian.com