Studie dokazují vliv hudby a maminčina zpěvu na nenarozené dítě


Vědci prokázali, že nenarozené dítě dokáže už ve třetím trimestru rozpoznat hlas své matky, svůj rodný jazyk, a dokonce si začíná pamatovat slovní spojení a říkanky. Je tedy logické, že i hudba má na plod vliv, uvádí se na webu AptaClub.


Mnoho výzkumů, které se zabývají účinkem hlasu matky na její nenarozené dítě, potvrzuje, že tento vliv je nezanedbatelný. Když matka čte nahlas, její hlas má na nenarozené nebo novorozené dítě uklidňující účinek a snižuje jeho srdeční frekvenci. Bylo také jednoznačně prokázáno, že hlas a zpěv matky má vliv nejen na vývoj sluchového ústrojí dítěte, ale také na jeho sociální a emocionální vývoj.

V 90. letech minulého století existovaly teorie, že poslech klasické hudby má pozitivní vliv na inteligenci dítěte. Pro tuto teorii ale neexistují důkazy. Že má ale obecně hudba vliv na vývoji mozku před narozením, je už jednoznačně vědecky prokázáno. Evropské výzkumy například potvrzují, že novorozenci si pamatují konkrétní verzi písně, která jim byla přehrána, když byli v děloze. Na alternativní verze stejné písně novorozenci po svém příchodu na svět nereagovali, zatímco na tu „známou“ až do věku čtyř měsíců ano.

Některé výzkumy také naznačují, že uklidňující hudba může předčasně narozené dítě povzbudit ke krmení a může zlepšit jeho životní funkce, jako je srdeční frekvence a úroveň saturace.

Závěr je tedy jasný. Ve třetím trimestru bude vaše dítě určitě slyšet hudbu, kterou mu pouštíte. Z výzkumů také jasně vyplývá, že jemné zvuky, jako jsou například ukolébavky, působí uklidňujícím dojmem. Studie stejně tak potvrzují, že velmi hlasité nebo nepravidelné zvuky a jejich vysoká hlasitost mohou být pro vaše nenarozené dítě stresující.

Pokud jste tedy milovnicí tvrdého roku, dejte raději na doporučení vědců a během těhotenství poslouchejte hudbu melodickou a nepřehánějte to ani s hlasitostí. Na to, až svému dítěti představíte své oblíbené thrashmetalové skladby budete mít ještě dostatek času během dalších let vývoje vašeho potomka.

Zdroj: aptaclub.co.uk