Stopy života na cizí planetě? Webbův dalekohled našel vodu daleko od Země

Vesmírný dalekohled Jamese Webba je úžasné zařízení, které nedávno ukázalo první barevný snímek ze svých přístrojů, jak píše server NASA. Vzrušení po této události ještě neutichlo a už je tu další senzace. Týká se vody nalezené na vzdálené exoplanetě. Existuje tam život?

Základem života je voda

V současné době je Země jedinou známou planetou, kde existuje život. Vědci se domnívají, že základem každé existence je voda. Pokud se objeví někde jinde, je to předpoklad pro existenci života jinde. A právě zde přichází vesmírný dalekohled Jamese Webba se skutečným průlomem.

Zjištění života jinde než na Zemi je jedním z hlavních cílů mnoha astronomů, ale jen málo z nich se zabývá extrasolárními planetami a astrobiologií. Podívali se na fotografie exoplanety WASP-96 b. Stručně řečeno – je tam voda.

Dalekohled objevil vodu na exoplanetě

K vyhledání vody použila NASA přístroj NIRISS (Near-Infrared Images and Slitless Spectrograph). Po prozkoumání atmosféry výše zmíněné exoplanety z mlhoviny Carina prozkoumali 141 vzorků dat. Každá z nich vykazuje specifickou vlnovou délku, která je charakteristická pro vodu.

Zmíněný výzkum a údaje jsou jen malou ukázkou možností vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Poprvé byla voda na exoplanetě zjištěna Hubbleovým vesmírným dalekohledem v roce 2013, i když informace poskytnuté dalekohledem jsou mnohem jasnější. Tajemství exoplanet se nyní poprvé otevírají lidstvu a je těžké jen spekulovat o tom, co by na nich vědci mohli najít, jak uvádí server Webb Telescope.

Existuje mnoho dalších planet, na kterých se dá žít

Podle teoretických astronomických poznatků se jen v Mléčné dráze nachází asi 300 milionů obyvatelných planet, včetně několika planet o velikosti Země. K tomu je třeba připočíst 5 000 extrasolárních planet, z nichž stovky by se mohly stát novým domovem pro lidstvo. Prozatím zůstávají v oblasti teorie.

Samotná voda k bezprostřední existenci života nestačí. Rozhodující je přitom chemické složení půdy, vody a atmosféry. Co kdyby se na cizí planetě objevila moře nebo oceány, kdyby byl vzduch kontaminovaný? Pak je těžké mluvit o obyvatelnosti cizí planety.

Netrpělivě očekáváme další data z vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Nikdo neví, co přinese zítřek, a první studie jsou nesmírně zajímavé. Budoucnost začíná dnes.

Zdroj: nasa.gov, webbtelescope.org