Staví se první mešita z 3D tiskárny

Dubaj postaví do roku 2025 první mešitu na světě vytištěnou na 3D tiskárně. Mešita o rozloze 2 000 metrů čtverečních by měla pojmout až 600 věřících, uvádí server Interesting Engineering.

První mešita na světě vyrobená 3D tiskem bude postavena dubajským Oddělením pro islámské záležitosti a charitativní činnost (IACAD) ve Spojených arabských emirátech.

Podle tiskové zprávy IACAD z minulého týdne bude mešita o rozloze 2 000 metrů čtverečních, která by měla v roce 2025 přivítat až 600 věřících, postavena v Bur Dubaji, jedné z nejstarších čtvrtí Arabských emirátů.

„Dokončení 3D tisku konstrukce budovy bude trvat přibližně čtyři měsíce a dalších 12 měsíců potrvá její kompletní vybavení příslušným zařízením,“ uvedla společnost IACAD.

„Tři pracovníci budou obsluhovat 3D robotickou tiskárnu, která vytiskne dva metry čtvereční za hodinu.“ Ke stavbě mešity bude použita kombinace materiálu a pečlivě připraveného betonu. Podle ředitele inženýrské divize IACAD Al Shaibaniho bude technologie 3D stavby udržitelnější.

„Použití 3D tisku sníží plýtvání stavebním materiálem. Je šetrný k životnímu prostředí. Mešita představuje vizi, kterou se chceme ubírat,“ řekl. „Náklady jsou o 30 procent vyšší než při stavbě mešity běžným způsobem, protože je první svého druhu na světě. Očekáváme, že náklady budou v budoucnu podobné a záruka na stavbu bude 30let,“ uvedl dále.


Dubajská strategie 3D tisku

Rozhodnutí postavit mešitu pomocí technologie 3D tisku je v souladu s ambicí Dubaje stát se do roku 2030 předním technologickým centrem.

‚Dubajská strategie 3D tisku‘ je iniciativa, kterou v roce 2016 zahájila Jeho Výsost šejk Mohammed bin Rašíd Al Maktúm, vládce Dubaje, s cílem udělat z města hlavní technologické centrum. Tato myšlenka inspirovala řadu výrobců nejmodernějších stavebních technologií z celého světa, aby své výrobky poslali do Dubaje a použili je k výstavbě zkušebních konstrukcí.

Poté, co společnost Immensa Technology Labs v roce 2018 poprvé podala patent na stavební 3D tisk, otevřely ve Spojených arabských emirátech svá zařízení na 3D tisk betonu podniky jako 3DVinci Creations, ACCIONA a dceřiná společnost Freyssinet Concreative.

3D mešita


V rámci projektu bude použita „robotická 3D tiskárna“, která umožňuje třem lidem ukládat materiály rychlostí dva metry čtvereční za hodinu.

Na získání konečného povolení k jejímu návrhu IACAD v současné době spolupracuje s představiteli místní dubajské samosprávy. Cílem je otevřít objekt a začít přijímat věřící během příštích dvou let.

Zdroj: Interesting Engineering, Youtube