Staví se největší teleskop na světě. Bude pátrat po mimozemském životě

Tento týden byl zahájen jeden z nejambicióznějších vědeckých projektů 21. století. Jedná se o stavbu obřího teleskopu, který bude mimo jiné hledat známky inteligentního mimozemského života, jak uvádí server Cosmos Magazine.

Square Kilometre Array (SKA) se stane největším radioteleskopem na světě a její dokončení je naplánováno na rok 2028. V podstatě půjde o celý komplexní systém teleskopů umístěných v Jihoafrické republice a Austrálii a se sídlem ve Velké Británii. Očekává se, že toto zařízení nám poskytne odpovědi na některé z největších otázek v astrofyzice. Zařízení bude mimo jiné testovat Einsteinovy teorie v praxi a pátrat po mimozemských bytostech.

Největší radioteleskop na světě

Teleskop bude zpočátku tvořen téměř 200 parabolickými anténami a 131 000 dipólovými anténami. Systém bude pracovat ve frekvenčním pásmu od přibližně 50 megahertzů do 25 gigahertzů. To umožní přístroji detekovat velmi slabé rádiové signály z kosmických zdrojů vzdálených miliardy světelných let od Země, včetně signálů vysílaných během prvních několika set milionů let po velkém třesku.

Jedním z velkých úkolů radioteleskopu SKA bude sledovat historii vodíku, nejrozšířenějšího prvku ve vesmíru. Teleskop by měl být schopen odhalit její přítomnost ještě předtím, než se její obrovská mračna zhroutí a vytvoří první hvězdy.

Dalekohled se staví v oblastech, které již radioastronomie využívá v menším měřítku. Rozšíření oblasti vědeckých nástrojů si však vyžádalo různé dohody týkající se vlastnictví půdy, mimo jiné s domorodým kmenem Wajarri Yamaj.

První významný milník by měl nastat již v roce 2024, kdy čtyři antény v Austrálii a šest anténních stanic v Jihoafrické republice začnou spolupracovat na vytvoření primárního teleskopu. Rozpočet celého projektu činí 2 miliardy eur, v přepočtu cca 50 miliard Kč.

Zdroj: redakce, cosmosmagazine.com