Startup uzavřel smlouvu za 65 milionů dolarů, aby pomohl letectvu vyrábět udržitelné letecké palivo na základnách

Startup Air Company, která přeměňuje oxid uhličitý na parfémy, vodku, dezinfekční prostředky na ruce a letecké palivo, je nyní takříkajíc na výplatní listině amerického ministerstva obrany. Společnost podporovaná společnostmi JetBlue a Toyota uzavřela smlouvu v hodnotě až 65 milionů dolarů, aby pomohla letectvu zachycovat CO2 a přeměňovat ho na udržitelné letecké palivo na základnách, píše web TechCrunch.

Společnost Air Company uvedla, že uhlík bude zpočátku pocházet z průmyslových zařízení – právě takovým způsobem v současnosti vyrábí palivo ve své pilotní továrně v Brooklynu. Startup se však zabývá také přímým zachycováním vzduchu, což je „součást technologie, kterou by Air Company vybudovala přímo na místě“, uvedl mluvčí firmy. Cílem není, aby Air Company dodávala palivo, ale aby poskytla letectvu technologii pro výrobu samotného paliva. Společnost to označila za snížení škod, aby sezabránilo přepravě paliva jako cíle pro výbušniny.

„Kontrakt je rozvržen do několika příštích let,“ řekl mluvčí společnosti TechCrunch, a Air Company chce s letectvem spolupracovat na výrobě desítek stovek galonů a později desítek tisíc galonů leteckého paliva. Ministerstvo obrany je notorickým znečišťovatelem ovzduší a zároveň mlží o tom, kolik paliva spaluje.

Výzkumníci z anglické Lancasterské univerzity odhadují, že ministerstvo obrany vypouští „více plynů, které mění klima, než většina středně velkých zemí“. Stejní výzkumníci tvrdí, že „opatření proti změně klimatu vyžadují uzavření rozsáhlých částí vojenské mašinérie“.

Udržitelné letecké palivo může pocházet z mnoha věcí; mezi suroviny může patřit odpad z domácností, různé plodiny a použitý kuchyňský olej. Zdroj paliva, stejně jako způsob jeho výroby a přepravy, určuje, zda je skutečně tak udržitelné, jak název napovídá. Na dotaz ohledně dopadu na životní prostředí uvedla společnost Air Company pro TechCrunch, že k výrobě paliva dnes používá výhradně elektřinu z obnovitelných zdrojů, kterou označuje za „zcela uhlíkově neutrální při spalování“.

Zdroj: TechCrunch