Srážka americké jaderné ponorky. Už vědí, co zasáhla

Americké námořnictvo oznámilo výsledky vyšetřování ponorky s jaderným pohonem, která se počátkem minulého měsíce srazila s neznámým objektem. Ukázalo se, že příčinou srážky byla podmořská hora, píše web npr.org.

Připomeňme si, že počátkem října narazila americká jaderná ponorka typu Seawolf USS Connecticut v Jihočínském moři na neznámý objekt. Více než deset členů posádky bylo v důsledku incidentu zraněno.

„Rychlá ponorka třídy Seawolf USS Connecticut (SSN-22) narazila na objekt 2. října, když byla ponořená a operovala v mezinárodních vodách v indopacifické oblasti. „Bezpečnost posádky zůstává nejvyšší prioritou námořnictva. Žádná zranění nejsou životu nebezpečná,“ řekl tehdy pro deník USNI News kapitán Bill Clinton.

Příčina srážky byla zjištěna
Ponorka je nadále v „bezpečném a stabilním stavu“ a jaderný reaktor nebyl poškozen. Rozsah poškození ostatních částí plavidla je předmětem dalšího posouzení.

Počátkem listopadu vydalo americké námořnictvo zprávu, v němž uvedlo příčinu srážky. „Vyšetřování velitelství USS Connecticut (SSN 22) bylo předloženo veliteli 7. flotily USA k přezkoumání a schválení. Vyšetřování ukázalo, že ponorka Connecticut se usadila na neprozkoumané podmořské hoře, když operovala v mezinárodních vodách v indopacifické oblasti,“ uvádí se v prohlášení.

USS Connecticut je jednou ze tří dosud postavených ponorek třídy Seawolf. Ponorka je 108 metrů dlouhá a 12,2 metru široká. Maximální hloubka, do které se může ponořit během mírových operací, je 610 metrů. USS Connecticut má reaktor S6W, proudový motor o výkonu 54 000 koní a dvě turbíny.

Zdroj: npr.org