Sprchujete se během bouřky? Jedná se o závažnou chybu

Většina z nás si je vědoma nebezpečí, které představují silné bouřky. Ne každý však ví, že kromě jednotlivých vysokých stromů, sloupů veřejného osvětlení, vysokých stožárů nebo kabelů vysokého napětí je třeba se během nich vyhnout sprchování, koupání a mytí nádobí. Vysvětlujeme proč.

I když jste během bouřky doma, měli byste dodržovat základní bezpečnostní pravidla a pamatovat na fyzikální zákony, jak píše server Science Alert. Úkryt v uzavřené místnosti snižuje riziko úderu blesku, ale nevylučuje riziko úderu do budovy. To může být také nebezpečné.

Co nedělat během bouřky?

Bouřky jsou způsobeny dvěma základními prvky – vlhkostí a teplým vzduchem. Teplý a vlhký vzduch je lehčí než chladný, a proto stoupá vzhůru, kde se střetává s masou studeného a suchého vzduchu. Při setkání s vrstvou studeného vzduchu, která obsahuje méně vodní páry, se teplý vzduch ochladí, píše server The Conversation. To je doprovázeno tvorbou vodních kapek a ledových krystalků, které akumulují elektrické náboje. Když se jejich množství výrazně zvýší, dochází k silným elektrickým výbojům mezi mrakem (mraky) a zemí.

Cesta tohoto výboje je obvykle cestou nejmenšího odporu, takže věci, které jsou lepšími vodiči, např. vysoké stromy, sloupy veřejného osvětlení nebo kovové stožáry, jsou během bouřky s větší pravděpodobností zasaženy bleskem. Proto je základním pravidlem bezpečnosti při bouřce odchod do uzavřené místnosti (je dobré to udělat ještě předtím, než uslyšíte hřmění). Existují činnosti, které bychom během bouřky neměli doma provádět, protože jsou rovněž rizikové.

To se samozřejmě týká situace, kdy do našeho domu udeří blesk. Pokud k tomu dojde, část vyrobené elektřiny se také vydá cestou nejmenšího odporu směrem k zemi. Tuto cestu mohou zajišťovat například kovové trubky nebo voda v nich. Obě tyto věci najdete ve sprše. Služba upozorňuje, že americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje vyhnout se během bouřky všem činnostem spojeným s vodou, dokonce i mytí nádobí, aby se snížilo riziko úrazu elektrickým proudem.

Zdroj: sciencealert.com, theconversation.com