Společnost Airbus dokázala, že vesmírná solární energie by mohla skutečně fungovat

Evropský letecký gigant Airbus v novém experimentu předvedl, jak lze z vesmíru přenášet solární energii. Bezdrátový přenosový systém zatím překonal pouze vzdálenost něco málo přes 30 metrů, ale inženýři jsou přesvědčeni, že se jim podaří zvýšit jeho dosah tak, aby v příštím desetiletí dosáhl až do vesmíru, jak uvádí server Space.

Při demonstraci, která se uskutečnila v září v inovační továrně X-Works společnosti Airbus v Německu, byla elektrická energie přenášena z fotovoltaického panelu ve formě mikrovln do přijímače vzdáleného asi 36 metrů. Vysílaná energie osvětlovala model města a poháněla vodíkový generátor a lednici s pivem bez alkoholu, které si diváci později vychutnávali.

Přestože se může zdát, že cesta ze 36 metrů na oběžnou dráhu Země je dlouhá, inženýři společnosti Airbus věří, že první funkční prototypy Power Beaming by mohly být v provozu počátkem roku 2030.

Společnost Airbus se pravděpodobně nejprve pokusí vysílat solární energii ze vzdušné plošiny, než se zaměří na vesmír. Solární energie získávaná ve vesmíru a přenášená do letadel by nakonec mohla způsobit revoluci v letectví, myslí si společnost. Létající letadla by také mohla sloužit jako mobilní uzly, které by energii přenášely všude tam, kde by byla na Zemi potřeba. 

„To by ve skutečnosti mohlo změnit pravidla hry pro letadla, s potenciálem prodloužit dolet, snížit hmotnost, ale také přenášet energii na jiná místa, spravovat energii jako data,“ uvedl Jean-Dominique Coste, vedoucí manažer v oddělení Blue Sky společnosti Airbus, které se zabývá vývojem inovativních technologií.

Vesmírná sluneční energie by také mohla pomoci zbavit svět fosilních paliv a přispět k bezuhlíkové budoucnosti v souladu s výzvami mezinárodní klimatologické komunity. Vědci se domnívají, že aby se planeta neoteplila v průměru o více než 1,5 stupně Celsia , musela by být světová ekonomika do roku 2050 plně dekarbonizována.

„Technologie vysílání energie by umožnily vytvořit nové energetické sítě na obloze a mohly by pomoci vyřešit energetický problém,“ řekl Coste. „Umožnily by zemím plně kontrolovat a nezávisle distribuovat energii tam, kde je potřeba.“

Výroba sluneční energie je ve vesmíru mnohem účinnější než na povrchu Země, kde mraky a cyklus den-noc brání dosažení maximálního osvětlení. Sluneční záření je ve vesmíru, kde paprskům nestojí v cestě žádný vzduch, o 50 % intenzivnější. Tato technologie však není bez nevýhod. 

A nic tak velkého ještě do vesmíru nelétalo. Největší vesmírnou stavbou, která kdy byla na oběžné dráze sestavena, je Mezinárodní vesmírná stanice, která je velká asi jako fotbalové hřiště.

Zdroj: redakce, space.com