Spojí USA a Britové své síly? Jde o stíhačky budoucnosti. O jaké stroje se jedná?

USA a Spojené království by mohly do určité míry spolupracovat na programech nové generace vzdušné nadvlády, jejichž jádrem by byly moderní stíhací letouny. Obě země v současné době pracují na vojenských letadlech budoucnosti.

USA vyvíjejí program NGAD (Next Generation Air Dominance, česky Vzdušná nadvláda nové generace), zatímco Velká Británie pracuje na projektu FCAS (Future Combat Air System, česky Bojový letecký systém budoucnosti). Jádrem těchto programů mají být moderní stíhací letouny šesté generace.

Americký projekt NGAD

Stroj vyvíjený v rámci NGAD je neoficiálně označován jako „X-plane“. Stíhačka má mít hybridní tvar a dva velké vstupy vzduchu. Američané tvrdí, že půjde o konstrukci se schopnostmi, které nemá žádný ze strojů, které se v současnosti ve světě vyrábějí.

Samotný program NGAD je popisován jako rodina systémů sestávající z nejmodernějších leteckých platforem. Kromě letounu X-plane se projekt zaměřuje také na širokou škálu autonomních bezpilotních platforem.

Tempest ve Spojeném království

Stíhací letoun Tempest vyvíjí konsorcium společností: BAE Systems, MBDA UK, Leonardo UK a Rolls-Royce. Vývojové centrum programu pro tento letoun bude sídlit v prostorách společnosti BAE Systems.

Tempest má být vybaven technologií, která bude reagovat na krizové situace, s nimiž se pilot setká. Jedná se o speciální helmy vybavené senzory, které monitorují jejich mozkové vlny a kondici. Tím se vytvoří databáze, z níž bude umělá inteligence schopna mimo jiné převzít kontrolu nad strojem v případě, že pilot ztratí vědomí.

Zdroj: thedrive.com