Spojení dvou supermasivních černých děr otřese prostorem i časem

Dvě supermasivní černé díry, které jsou od Země vzdálené devět miliard světelných let, jsou uzavřeny v kosmickém tanci a každé dva roky kolem sebe obíhají. Když se černé díry za zhruba 10 000 let spojí, očekává se, že náraz otřese samotným prostorem a časem. Když se tak stane, způsobí to gravitační vlny napříč celým vesmírem, píše web abplive.

Většina galaxií, včetně naší Mléčné dráhy, má ve svých jádrech monstrózní černé díry. Studie uvedla, že když se galaxie spojí, jejich černé díry klesnou doprostřed nově vzniklé galaxie. Nakonec se spojí a vytvoří ještě masivnější černou díru. Černé díry stále více narušují strukturu prostoru a času, jak se spirálovitě pohybují směrem k sobě. To vysílá gravitační vlny, které Albert Einstein poprvé předpověděl před více než 100 lety.

Výzkumníci prováděli rádiová pozorování kvasaru PKS 2131-021 více než 45 let. Kvasar je vesmírné těleso s výrazným rudým posuvem spektra. V optickém dalekohledu se jeví jako hvězda, tedy jako bodový zdroj světla. Astronomové ve studii uvedli, že silný výtrysk vycházející z jedné ze dvou černých děr v PKS 2131-021 se posouvá tam a zpět kvůli orbitálnímu pohybu dvojice. V důsledku toho jsou způsobeny periodické změny v jasu rádiového světla kvasaru. 

Studie uvádí, že supermasivní černé díry v centrech galaxií jsou až miliardkrát větší než hmotnost Slunce a vydávají nižší frekvence gravitačních vln. Autoři poznamenali, že časovací pole, která se skládají z řady pulzujících mrtvých hvězd přesně monitorovaných radioteleskopy, by měla být v budoucnu schopna detekovat gravitační vlny ze supermasivních černých děr. 

Nejlepší možností, jak detekovat splývající supermasivní černé díry, jsou světelné vlny. Černé díry v PKS 2131-021 obíhají kolem sebe každé dva roky a jsou od sebe vzdáleny 2000 astronomických jednotek. To je asi 50krát větší vzdálenost mezi Sluncem a Plutem. Jedna astronomická jednotka je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem.

Zdroj: news.abplive.com