Špičkové obrnění tanku Knife zachránilo celou ukrajinskou posádku před jistou smrtí. Tank je stále funkční

Na internetu se objevily záběry z vnitřku tanku, které ukazují účinné působení reaktivních pancéřových kostek Knife proti ruské protitankové řízené střele, jak uvádí web Funker530. Vysvětlujeme, jak to funguje.

Válka na Ukrajině je plná záběrů ukazujících fungování různých zbraní či obranných systémů. Níže můžete vidět okamžik, kdy byl ukrajinský tank T-64BM zasažen ruskou protitankovou řízenou střelou, kterou zneškodnila kazeta reaktivního pancíře Knife.

Ztráty, jak je vidět na konci videa, nejsou velké a zahrnují zničený velitelský zaměřovač, velkorážový kulomet a snímač směru a rychlosti větru poskytující údaje střelci. Tank bude po opravě schopen znovu získat plnou bojeschopnost.

Jak funguje reaktivní pancíř Knife?

Kostky reaktivního pancíře se aplikují na hlavní pancíř tanku a obsahují výbušnou nálož vloženou mezi ocelové pláty. Ta exploduje při nárazu do schránky s kumulativní hlavicí a síla výbuchu a střepiny vzniklé roztržením schránky mají za úkol rozptýlit kumulativní střelu, čímž se výrazně sníží její ničivá schopnost.

Reaktivní pancéřové kostky mohou rovněž zvýšit ochranu proti kinetické munici APFSDS (podkaliberní, broky stabilizované, sabotážní), ale zde je bonus k ochraně generovaný kostkami ERA mnohem menší. Dosud vyráběné náboje ERA se mohly pouze pokoušet narušit trajektorii střely, ale na Ukrajině se objevila myšlenka, jak se této nectnosti zbavit.

Ukrajinci se rozhodli zdokonalit to, co bylo průkopnicky zavedeno v posledních letech existence SSSR, a sice pracovat na použití kumulativních náloží v kombinaci se silnějšími stěnami nábojnic v kostkách ERA. Výsledkem je mimo jiné lepší tvorba střepin a kumulativní nálože jsou dokonce schopny kinetický penetrátor v optimálním místě zásahu vážně poškodit nebo rozřezat na kusy.

Bohužel nevýhodou ukrajinského reaktivního pancíře je vyšší cena, větší složitost a vyšší hmotnost ve srovnání s konkurencí. Navíc až do února 2022 nikdo nepředpokládal, že by v Evropě mohlo dojít k válce, takže trh s pancíři ERA schopnými poradit si s kinetickými střelami byl malý.

To však nic nemění na tom, že Ukrajinci vybavili své tanky T-64BM tímto pancířem (kostky Knife) a dosud nezničitelné tanky T-84 dostaly jeho dvojitou variantu nazvanou Duplet kompenzující slabiny jednovrstvého Knife. Hovoříme zde o jeho účinku silně závislém na místě zásahu a jeho ochraně proti kumulativním tandemovým hlavicím, jak uvádí web Tanks Encyclopedia. Přesto již tento systém zachránil životy mnoha ukrajinských obránců.

Zdroj: redakce; Funker530; Tanks Encyclopedia