Spadne vám brada. Toto je 5 dechberoucích snímků z dalekohledu Jamese Webba

Od mlhovin a černých děr přes dětské hvězdné jesle až po dávné srážky. Vesmír nikdy nevypadal krásněji díky teleskopu NASA.

Nejmodernější vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) za 10 miliard dolarů, v přepočtu za cca 231 miliard Kč se 12. července 2022 podělil se světem o svůj debutový snímek a nahlédl do vesmíru hlouběji než jakýkoli teleskop před ním. Od té doby dalekohled zachycuje tajemství a krásu vesmíru na jednom oslnivém snímku za druhým a uchvacuje zvědavé pozemšťany po celém světě. Zde je 5 nejlepších pozorování tohoto teleskopu.

Pilíře stvoření

Tyčící se pilíře stvoření. Obrovské rozpětí vymodelovaného plynu a prachu, které se nachází asi 6 500 světelných let od Země v Orlí mlhovině je slavnou dominantou Mléčné dráhy od roku 1995, kdy je pozoroval Hubbleův vesmírný dalekohled.

Třpytivý portrét těchto ikonických struktur pořízený pomocí dalekohledu Jamese Webba by mohl vědcům pomoci odhalit nové poznatky o tom, jak se rodí hvězdy a jak utvářejí prostor kolem sebe.

První Webbovo hluboké pole

Debutový snímek dalekohledu Jamese Webba je zároveň nejhlubším a nejdetailnějším snímkem vesmíru, jaký byl kdy pořízen. V centru oslnivého snímku plného drahokamů se nachází jasná kupa galaxií, která zvětšuje světlo hvězd vzdálených více než 13 miliard světelných let, zatímco v pozadí se prohánějí tisíce mladších galaxií.

Galaxie Phantom

Strašidelná „Přízračná galaxie“ se jako nebeská schránka nautilus točí vesmírem asi 32 milionů světelných let od Země. Vědci ji nazývají velkolepá spirála, a to kvůli tomu, jak výrazná a dobře ohraničená jsou spirální ramena galaxie.

Mlhovina Carina

Jedním z debutových snímků JWST byl tento obraz kosmické krajiny mlhoviny Carina, která se nachází asi 7 600 světelných let od Země. Tato oblast, osvětlená a tvarovaná zářením mladých hvězd, je jednou z nejaktivnějších hvězdotvorných oblastí, které kdy byly objeveny.

Stephanův kvintet

Stephanův kvintet, skupina pěti těsně spojených galaxií nacházejících se ve vzdálenosti 290 milionů světelných let v souhvězdí Pegase, je tím, co se stane, když se jedna část vesmíru příliš zaplní.

Čtyři z těsně semknutých galaxií se neustále míhají jedna kolem druhé v nebezpečném tanci blízkých srážek a pomalu deformují a roztahují hvězdy mezi sebou.

Zdroj: Livescience, redakce