Sovětské muzeum v akci. Rusko používá balistické rakety Luna-M ze 60.let, které má i Severní Korea. Proč jsou stále nebezpečné?

Na Ukrajině byly nalezeny pozůstatky balistické rakety Luna-M (Frog-7) vyrobené v 60. letech 20. století. Vysvětlujeme, co jsou rakety Luna-M zač.

Rusko se potýká s nedostatkem raket pro další údery a po použití protiletadlových raket S-300 nebo balistických raket pro útok na pozemní cíle se zřejmě obrací ke stále starším systémům, které nyní používají země jako Severní Korea a Afghánistán. Jedná se o systémy 9K52 Luna-M, v terminologii NATO známé také jako Frog-7.

Jedná se o neřízené balistické střely z 60. let 20. století, které jsou schopné zasadit výbušný úder. Jedná se o neřízené balistické střely z 60. let minulého století, které jsou schopny zasáhnout cíle na vzdálenost něco málo přes 60 km. Na dnešní poměry je to tragický výsledek, ale s termonukleární nebo chemickou hlavicí o síle 200 kt to nemělo takový význam.

9K52 Luna-M – ruská balistická raketa z 60. let 20. století

Jedná se o systém zavedený do služby v roce 1962, jehož jedinečnou vlastností je použití až tří raketových motorů na tuhá paliva. Máme zde startovací motor, pochodový motor a motor se čtyřmi tryskami, který uvádí střelu do rotačního pohybu, jak uvádí server Military History.

Nejedná se o navádění, ale o íránskou kopii rakety Fateh-110, jejíž dolet se díky vývoji raketových motorů a miniaturizaci součástí zvýšil na 300 km. Íránská varianta je rovněž vybavena naváděcím modulem GPS nebo GLONASS.

Kromě jaderné hlavice mohou střely Luna-M nést také klasickou 420kg demoliční hlavici, která by se však s ohledem na přesnost střely hodila nanejvýš k ostřelování městských čtvrtí relativně blízko frontové linie. Případně mohou Rusové chtít přetížit ukrajinský systém protivzdušné obrany.

Zdroj: redakce, military-history.fandom.com, Wikipedia, Twitter