Sovětská příšera, která neměla úspěch. To je Ekranoplán

Ekranoplán byl obecně jedním z nejzáhadnějších a nejimprovizovanějších výtvorů vojenského průmyslu. Tato letadla byla obrovská a měla velmi agresivní konstrukci a byla vyrobena tak, aby se rychle pohybovala v malé výšce nad mořem a zároveň ničila cíle, píše server Hot Cars.

Co se však stalo s Ekranoplanem, který měl být největším svého druhu? Sovětský Ekranoplan byl navržen v roce 1975 Rostislavem Alexejevem a sloužil v sovětském a ruském námořnictvu od roku 1987 do konce 90. let, než byl jeho provoz ukončen.

Sovětský Ekranoplan byl označen za příšeru z Kaspického moře

Největší Ekranoplán, jaký byl kdy vytvořen měl délku 92 metrů a kapacitu až padesát osob. Ekranoplány jsou pozemní dopravní prostředky, které jsou schopny pohybovat se nad mořem díky dynamickému přízemnímu efektu, který jim pomáhá klouzat nad vodou díky aerodynamické interakci mezi pohyblivým křídlem a mořskou hladinou.

První vojenské Ekranoplány byly navrženy pod vedením Rostislava Alexejeva, známého ruského sovětského režiséra a šéfa konstrukce. Vůbec první vojenský Ekranoplán byl spatřen v 60. letech americkou družicí, následně byl kvůli svému obrovskému měřítku pojmenován Kaspické mořské monstrum. Pro USA vozidlo vypadalo jako letadlo, ale bylo zřejmé, že jeho krátká křídla mu nemohou pomoci létat.

Sovětská armáda navrhla KM (Korabl Market), jak zní jeho oficiální název, alias Kaspické mořské monstrum, aby se pohybovalo ve výšce 3 metry nad hladinou moře, ale v akci vozidlo fungovalo lépe ve výšce 20 metrů nad mořem. V této výšce mohlo dosáhnout maximální rychlosti 560 km/h. Později bylo vyrobeno více Ekranoplanů, jejichž původním posláním bylo cestovat mezi Kaspickým a Černým mořem vysokou rychlostí.

V době svého provozu bylo Kaspické mořské monstrum největším letadlem, jaké kdy bylo postaveno, i když dnes už tento titul nemá. Svůj první let uskutečnil 16. října 1966 a do výslužby odešel v roce 1980, kdy se zřítil do Kaspického moře. Předpokládá se, že stroj havaroval kvůli chybě pilota.

Proč sovětský Ekranoplán selhal?

Projekt Kaspické monstrum ztroskotal stejně jako většina projektů Ekranoplan. Důvod zrušení těchto typů vojenských pozemních vozidel byl jednoduchý. Sovětské ekranoplány nedokázaly dosáhnout slušné podélné stability ani spolehlivé navigace.

Kromě toho se v roce 1991 Sovětský svaz rozpadl a armáda SSSR byla v podstatě jedinou armádou, která tyto typy bestií konstruovala. V 80. letech byly poslední projekty ekranoplánů buď minimalizovány na menší počet jednotek, nebo zcela zrušeny kvůli obrovským investicím, které si vyžádal jejich výzkum a vývoj.

Stojí za to připomenout, že šlo o letouny obrovského rozsahu, které s sebou přinášely také vysoce rizikové technologie. Kaspické mořské monstrum zaniklo v roce 1980 a jeho kolegové Ekranoplany o několik let později, ale svou stopu ve vojenské historii rozhodně zanechali.

Zdroj: hotcars.com